Budapesten a belvárosi Duna alsó rakparti közutak teljes vagy részleges gépjármű-mentesítésére vonatkozó felvetés irracionális
– véli a Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége közleményében.
Szerintük (is) egyszerűen azért nem alkalmazható, mert közlekedési káoszt teremt, lassítja a forgalmat a fővárosnak a rakparttal párhuzamos útjain, és emiatt ott növekedni fog a gépjárművek okozta káros anyag kibocsátás.
Legalább tíz évig a budapesti közösségi közlekedés, ideértve az autómegosztó szolgáltatást is, nem tudja kiváltani a rakparti gépkocsi forgalmat. A dugópénz önkormányzati többletforrás keletkeztetésére alkalmas, a forgalomcsillapításra azonban strukturális megoldások kellenek.
A Magyar Település- és Területfejlesztők Szövetsége „élhető Duna partokat” szeretne. Így azt a megoldást tartja ésszerűnek, amely
A BELVÁROSI ALSÓRAKPARTOKAT A FELSŐ RAKPART MAGASSÁGÁBAN LEFEDI ÉS EZZEL AZ ALSÓ RAKPARTOT KÖZÚTI ALULJÁRÓVÁ ALAKÍTJA, MINIMÁLIS EMISSZIÓT KIBOCSÁTÓ, KORSZERŰ SZELLŐZŐMŰVEL.
Fontos lenne, ha a belvárosi közösségi hajózást nem leállítanák, hanem ellenkezőleg annak érdemleges fejlesztése mielőbb megtörténne, és a budapesti Duna szakaszon a „parkolj és hajózz” rendszer működne. Megújuló energiával közlekedő, egy autóbusznyi utast 25-35 km/ó sebességgel szállító folyami hajók már elérhetők a városi közösségi közlekedési rendszer számára – emelik ki a közleményben.
Az alsó rakpart lefedése által vele egyező területnagyságú panoráma sétányok, sétaterek jönnek létre, amelyekről le-felvezető szerpentineken, liftekkel kombinálva a vízfelületi létesítmények is megközelíthetők – írják.
A címlapkép forrása: Getty Images
portfolio