forrás: hirado.hu/Kossuth Rádió-Napközben

Óvatos becslések szerint a teljes lakosság fele inzulinrezisztens lehet, vagyis akár minden második nő és férfi érintett. Szakértők mesélnek az okokról, a tünetekről és ennek kezeléséről.

Az internet szerint a finomított fehér cukor legnagyobb baja, hogy hirtelen szabadul fel a szervezetben. Felrobban, mint egy bomba, ami a hasnyálmirigyeket hirtelen nagy mennyiségű inzulin termelésére ösztönzi. Azonban mindig túllő a célon és így az édesség után leesik a cukorszint, amitől újra megéhezünk.

Dr. Nagy Zsóka, diabetológus, belgyógyász, endokrinológus főorvos a Kossuth Rádió Napközben című műsorában azt mondta, önmagában az éhgyomorra végzett vércukor teszt nem feltétlenül mér biztos eredményt. Ha valakinek az éhgyomri vércukra laboros körülmények között 7 mmol/liter felett van, akkor 2-s típusú cukorbetegségről beszélhetünk. Ezt korábban időskori vagy késői kezdetű cukorbetegségnek hívtuk, manapság azonban már az iskolásoknál is megjelenik – tette hozzá.

Miháldy Kinga, dietetikus a műsorban elmondta, már a WHO csökkentette a fehér cukorra vonatkozó ajánlását, 10 százalékról 8-ra. Ha a helyesen használjuk és figyelünk az elfogyasztott cukor mennyiségre – 2000 g-os étrendben maximum 40 g cukrot lehet fogyasztani, ami két evőkanálnak felel meg – nincs gond vele – tette hozzá. A dietetikus szerint túl sok cukrot fogyasztunk a zöldségek és gyümölcsök kárára. Megjegyezte a cukor ugyanúgy függést okoz, mint esetleg más szerek és gyakori, hogy gyerekkortól a jutalmazásra használjuk.

Elmondta, minden családban legalább egy fő érintett valamilyen szénhidrát-anyagcsere betegségben. Ma, Magyarországon nagyjából 600-700 ezer cukorbeteg él, és legalább ennyi, aki nem tud róla.