Korlátozhatók a házhozszállítások a fizikai boltok érdekében?

A koronavírus-járvány hatásaként a globális online kereskedelem dinamikus növekedéséről beszélhetünk, mégis létrejöhetnek olyan intézkedések, amelyek az online forgalom fékezésére tesznek kísérletet; egy új jogszabály segítségével szabályoznák és korlátoznák a házhoz szállítások lehetséges kézbesítési időpontjait.

A katalán Munkaügyi Minisztérium szerint ez a régióban tapasztalható e-kereskedelmi növekedés fokozott nyomást gyakorolt a szállító cégekre. Másrészt az online értékesítési és szállítási lehetőségek végtelen áradata árt azoknak a hagyományos üzleteknek, amelyek nem tudnak lépést tartani a vásárlói igényekkel. A törvény célja ennek véget vetni.

Felvetődik a kérdés, hogy a katalán törekvés egyedi eset marad, vagy netalán egyfajta tendencia jelenik meg a fizikai boltok védelmében. Az általános vélekedés szerint a hagyományos boltok és a webáruházak egyazon piac szereplői, amelyek esetében egy ilyen jellegű szabályozás a piaci versenybe történő beavatkozást jelenti.

Egyes közgazdászok egyenesen életveszélyesnek minősítették a katalán döntéshozatal törekvését, hiszen az európai kormányok sokéves stratégiai tevékenységével megy szembe. Érdemes emlékezni, korábban a német Real.de, a francia CDiscount, az olasz ePrice és a román eMAG jelentette be, hogy közös platformot épít a piacok védelme érdekében. Emellett a kormányzatok is kiveszik a részüket a piac védelmében; több országban tervezik webadó bevezetését, ami kizárólag a legnagyobb forgalommal rendelkező globális szereplőket sújtaná. Ezzel szemben a katalán rendelkezés épp a helyi webáruházakat érintené a legérzékenyebben, védtelenné téve a piacot az Amazon, az eBay, az Amazon és a többiek hódításával szemben.

A törvényhozás a tervezetet igyekezett zöld köntösbe csomagolni: amennyiben a törvényt jóváhagyják, a szállító cégeket is kötelezhetik környezetbarát járművek használatára, illetve szabályozhatók lesznek a munkakörülmények a raktárakban és az üzletekben is.

Magyarország esetében nincs hír hasonló intézkedésről. A hazai e-kereskedelem 2021-es növekedése mintegy 32,4%-ra tehető; ez hozzávetőlegesen kétszeres ütemű bővülés a koronavírus-járványt megelőző esztendők növekedéséhez képest. A GKI Digital jelentése szerint a piac mintegy 1203 milliárd forintos forgalommal zárta a tavalyi évet. Továbbra is az Extreme Digital és az eMAG által alkotott páros a legmeghatározóbb szereplő; a forgalmi előnye mellett a szolgáltatásfejlesztés is ennél a vállalatnál tekinthető a legsikeresebbnek. Már az ország tizenkilenc megyéjében érhetők el az eMAG easybox csomagautomaták, amelyek kényelmes átvételt tesznek lehetővé a nap 24 órájában.

ElőzőDelfineket is bevet a háborúban Oroszország
KövetkezőGumicsere +7 fok felett
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza