Az európai autómentes nap (nem hivatalosan: autómentes világnap; angolul: European Car Free Day vagy In Town Without My Car! Day) egy 1998 óta minden évben szeptember 22-én megtartott – a társadalom környezettudatosságát erősíteni hivatott – rendezvénysorozat, amely fel kívánja hívni a városlakók és a városvezetés figyelmét

a megnövekedett autóforgalom okozta környezeti, baleseti és városképi problémákra,
a közlekedési mód felelősségteljes megválasztására,
a fenntartható, környezet- és emberbarát városi közlekedés előnyeire,
a közösségi, a kerékpáros és a gyalogos közlekedés fejlesztésének szükségességére.
Az európai autómentes naphoz szorosan kapcsolódik az európai mobilitási hét[1] rendezvénysorozata, amelyet 2002 óta minden évben szeptember 16. és 22. között rendeznek meg. A települések az Európai karta (Charta) aláírásával és az abban foglaltak vállalásával csatlakozhatnak a kezdeményezéshez.

A rendezvényt nemzetközi szinten a Eurocities (Belgium), az Energie-Cités (Franciaország) és a Climate Alliance (Németország), nemzeti szinten a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium koordinálja, a politikai és pénzügyi támogatást az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága (Belgium) biztosítja.

Az autómentes nap célja

A rendezvény egyik hosszú távú célkitűzése az, hogy rávegye a rendszerint autóval munkába, iskolába vagy kikapcsolódni járó polgárokat, hogy az utazáshoz fenntartható alternatív közlekedési módokat vegyenek igénybe. Ilyen módon hozzá kíván járulni a polgárok egészségének és életminőségének javításához.

Hagyományosan minden évre megfogalmazzák a rendezvény aktuális mottóját. A városok a mottóban megfogalmazott központi gondolatsor köré szerveznek programokat, amellyel a város lakóinak tájékoztatását és tudatformálását próbálják elérni.

Forrás: wikipedia;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu