Nem ez az első eset, hogy egy nagy fehér cápa csónakra támadjon. Az incidens a nyugat-ausztráliai Perth közelében történt még a múlt héten. A horgászcsónak személyzete – egy család – sértetlenül vészelte át az agresszív ragadozó támadását.
Először megpróbálta elragadni a halat, majd nekitámadt a csónaknak
Április 15-én, Nagypénteken, a jó időt kihasználva David Tuckfield és felesége, valamint a 14 éves fia, Shelby horgászni indultak az Indiai-óceánra, a nyugat-ausztráliai Perthből a család 7,5 méter hosszú motoros jachtjának fedélzetén.
Tuckfieldék a Perth-től délre fekvő Mandurah partjai előtt vetették ki a horgot. Nem sokkal később a hajójuk felé közeledő nagy árnyékra figyeltek fel a felszín közelében. Amikor a felszín alatti sötét tömeg a motorcsónak közelébe ért, kiderült, hogy egy megtermett, nagyjából négy méter hosszú nagy fehér cápa kíváncsiságát keltette fel David Tuckfield hajója.
A cápa komótosan körözni kezdett a hajó körül, miközben a nagy, háromszög alakú hátúszója többször is áttörte a tenger felszínét. „Nagy látogatónk volt a mélyről, szép méretű…”-idézte fel a cápával történt találkozójukat David Tuckfield a 9News tévécsatornának. A családfő elmondta, hogy gyakran járnak horgászni,
DE EKKORA MÉRETŰ CÁPÁT MÉG SOHASEM LÁTOTT ENNYIRE KÖZEL A CSÓNAKJÁHOZ.
A cápa csaknem egy órás kíváncsiskodás után akkor lendült támadásba, amikor Shelby Tuckfield éppen kifogott egy kisebb tüskés makrélát.
A cápa először megpróbálta elragadni a halat, majd többször nekitámadt a csónaknak. A nagy fehér két alkalommal is megharpata a motorcsónak hajócsavarját, ahogy az a lentebb beágyazott videón is látható.
A nagy fehér többször kidugta a fejét a vízből, miközben hatalmasra tátotta a száját. Az incidens után a cápa elúszott, és eltűnt a mélyben. „Olyan nagy, olyan fenséges teretmény” – lelkendezett David Tuckfield az izgalmas kalandról. „ Mindaddig nem értékeljük ezeket az állatokat, amíg nem látjuk őket közelről. A tenger az ő játszóterük”- fűzte hozzá a családfő, azt is megemlítve, hogy a különös randevú lett a legnagyobb húsvéti élményük.
Ezért vonzó a nagy fehér számára a csónak és a hajócsavar
A nagy fehér cápáról (Carcharodon carcharias) régóta ismert, hogy időnként megtámadja a kisebb csónakokat. A horgászcsónakoknál teljesen kézenfekvő a támadás magyarázata, hiszen a horgon vergődő zsákmány, vagy a vízbe dobott csali illetve halbelsőségek mágnesként vonzzák a cápákat.
Az esettanulmányok viszont olyan incidenseket is ismernek – igaz, jóval kisebb esetszámban –,
AMIKOR NEM HORGÁSZ, HANEM SIMA CSÓNAKRA TÁMADT RÁ A NAGY FEHÉR.
Ismert olyan agresszió is, amikor egy kisebb fából építette csónak oldalát a rohamozó nagy fehér cápa beszakította, ami miatt a csónakban ülő két férfi komoly veszélybe került.
Az is viszonylag gyakori megfigyelés, hogy a nagy fehér cápa megharapdálja a horgonyzó motorcsónakok illetve kisebb hajók hajócsavarját. E látszólag furcsa jelenség hátterében a cápák egy speciális szerve, az orrukon elhelyzkedő Lorenzini-ampullák állnak.
Ezek az apró pórusok a mikromágneses erőteret érzékelik, méghozzá rendkívül nagy felbontásban. A nagyobb fémdarabok mikrofeszültségű erőterei valószínűleg kellemesen stimulálják a nagy fehért, amely ezért harapdálja a hajócsavarokat, a horgonyláncokat, vagy akár a cápaketrec rácsait.
Törökszentmiklóson három hete szombat délután valaki szándékosan több száz vagy több ezer önmetszős csavart szórt szét egy forgalmas úton, aminek következménye jelentős anyagi kár...
Az idén a borsodi Dubicsányból érkezik az ország karácsonyfája az Országház elé - írja a forráslap.
A 45 évvel ezelőtt ültetett, 20 méter magas ezüstfenyőt...
A Telekom karácsonyra, december 2. és 31. között a Telekom alkalmazásban elérhető Magenta Momentsen keresztül bármikor bekapcsolható öt napra szóló korlátlan adatforgalmat ad -...
December 1-jétől megvásárolhatók a 2025-ös autópálya-matricák. Jövőre ismét emelkednek mind az autópálya-matrica árak, mind a büntetések - közölte a Voxinfo Kft., a Nemzeti Mobilfizetési...
Az idők kezdete óta az ajándék egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb formája az ékszer, leginkább azért, mert elég nehéz mellélőni vele, főleg ha kicsit is...