Így fest ma Dzsarabulusz Szíriában, amelyet két éve foglaltak el az Iszlám Állam dzsihadistái, miután élet-halál harcot vívtak a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd fegyveres szervezet között.

hirmagazin_2015-09-12_151255

Ez pedig Karkamis, a török oldalon. A két falu között csupán 500 méter van, de a Szíriában zajló polgárháború teljesen elvágta egymástól a két települést.

hirmagazin_2015-09-12_151302

Törökországnak 950 kilométer hosszú közös határa van Szíriával, amit nem tagolnak hegyek vagy folyók, nincs semmilyen fizikai akadály. Ez csak egy vonal, amit az első világháború után húztak a térképen.

Sok családot kettészakítottak akkor, ezért ezen a vidéken már 100 éves hagyományai vannak az embercsempészetnek, gördülékenyen is zajlik a családi kapcsolatok segítségével.

– Nagy hatással vannak ránk a szíriai események. A menekültek emberi lények. Épp úgy, mint mi. A rezsim kegyetlensége elől menekülnek a gyerekeikkel. Félnek a katonáktól a határon. Amikor átmásznak a szögesdrót kerítésen, elszakad a ruhájuk, elveszítik a cipőiket.

Ali Yilmaz házában hallani a fegyverek és bombák zaját, még ha ritkábban is mostanában. Két hete egy robbantás miatt beszakadtak az ablakok. Gyakran látja a katonákat és segít a menekülőknek.

– Az elmúlt két évben az Iszlám Állam dzsihadistái itt élnek a szomszédunkban. Aláaknázták a mezőt mellettünk. Azóta nem jönnek abból az irányból az emberek. Félnek. Néha, amikor kutyák sétálnak arra, felrobban egy akna. Korábban minden nap 300-500 ember jött, néha 1000 is.

Ali a négy gyerekével, a feleségével az anyjával és unokatestvéreivel él itt. Azt mondják, annyira félnek, mintha a határ szíriai oldalán élnének.

hirmagazin_2015-09-12_151757

– Nagyon nehéz. Sok ember jött, tele volt a házunk, de amióta az Iszlám Állam aláaknázta a mezőt, azóta nem jönnek. Amikor azok a bombák felrobbannak, félünk. Az unokáim rettegnek.

– Hogy segített a menekülőknek?

– Szállást adtunk nekik, nem volt cipőjük, ruhájuk, nekik adtuk a miénket, sokat segítettünk.

– A török-szíriai határon nagyon nehéz az élet- mondja tudósítónk. – Habár a Törökországba érkező emberek száma csökken, még nem ért véget az áradat. A fegyverropogás és a bombázás Dzsarabulusz közelében továbbra is rettegésben tartja a helyieket.

Az Aszad elnök ellen harcolókat tömörítő Szabad Szíriai Hadsereg egykori parancsnoka az Euronews riporterének mutatja azokat a képeket, amiket még a polgárháborúban készített. Ahmed al-Kabír azután menekült Törökországba, hogy az Iszlám Állam dzsihadistái elfoglalták a korábban katonái által uralt területet.

– Az emberek a háború és a dzsihadisták, valamint Bassár el-Aszad rezsimje és a hordóbombáik miatt menekülnek. A háború elől, amelyet a rezsim a szíriai emberek és a gyerekek ellen visel, nem pedig a felkelők ellen.

– Az embereknek, akik Európába mennek, illúzióik vannak azt illetőleg, hogy ott olyan szép az élet.
Valójában Törökország a megfelelő hely a menekültek számára, nem pedig Európa. A törökök tárt karokkal várták a menekülteket. Törökország mindent biztosított, élelmet és gyógyszereket, kórházakat. Az itteni emberek gondoskodtak a szíriaiakról. Reméljük, hogy akik távoztak, visszajönnek Törökországba.

Dr. Mahdi Davudot, a szíriai Núr Civil Szervezet munkatársát tudósítónk arról kérdezte, miért éppen mostanában erősödött fel az Európa felé tartó menekültáradat.

– A menekülthullám már négy éve elkezdődött.

Sokan próbáltak Törökországba vagy Európába jutni. Ez a folyamat mostanában gyorsult fel, mert az emberek kétségbe vannak esve, elvesztették a reményt, hiszen a nemzetközi hatalmak sem kínáltak megoldást a problémára. Ezért sokan azt gondolták, hogy Európa a reménysugár számukra.

Mostanában olcsóbb Görögországba utazni. Régebben 10-12 ezer euróért lehetett oda eljutni, most pedig ennek töredékéért, akár ezer dollárért is lehet. Egy kis összeggel is átjuthatnak az emberek a túloldalra.

– Az utat az emberkereskedők határozzák meg.

A csempészek szándékosan meghosszabbítják az útvonalat, hogy több pénzt kérhessenek a menekültektől. A szíriaiak nem ismerik Törökországot- így fordulhat elő például az, hogy
egy csoportot, amelyik Bodrumba vagy Anatóliába akar menni, az embercsempészek először Isztambulba, vagyis északra viszik, és csak utána az eredeti céljukhoz, délre. Ezzel győzik meg a menekülteket arról, mennyire igyekeznek, és hogy több pénzt érdemelnek.

Forrás: euronews