Barack Obama amerikai elnök elrendelte, hogy a kormányzat készüljön fel legkevesebb 10 ezer szíriai menekült befogadására az október 1-jén kezdődő pénzügyi évben – közölte csütörtökön Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője.

Earnest szerint ez a szám azt tükrözi, hogy az Egyesült Államok jelentősen fokozza elkötelezettségét a menekültek befogadása iránt a polgárháború sújtotta országból.

hirmagazin_2015-09-11_062938

Amerikai hivatalnokok szerdán úgy nyilatkoztak, hogy John Kerry külügyminiszter a törvényhozás tagjaival közölte: az Egyesült Államok 2016-ban 70-ről 75 ezerre, vagy annál is többre növeli az általa a világból befogadandó menekültek számát, akik közül legkevesebb 5 ezer szíriai lesz. A The New York Times diplomáciai forrásból úgy értesült, hogy az amerikai menekültkvóta akár 100 ezer fölé emelkedhet, de ez nem jelenti azt, hogy az akár 30 ezres plusz keretből csak a szíriaiaknak részesülnének.

Earnest a csütörtöki sajtótájékoztatóján rámutatott, hogy a befogadandó szíriai menekültek számának megnövelése jelentős, a kongresszus által jóváhagyandó pénzügyi terhekkel és nemzetbiztonsági óvintézkedésekkel jár majd. A szóvivő ez utóbbiakkal kapcsolatban kifejezte meggyőződését, hogy az elnök nem tesz majd kompromisszumokat az amerikaiak és az ország biztonságának kérdésében.

Az amerikai külügyminisztérium szerint a belbiztonsági tárcának rendszerint másfél-két évre van szüksége egy-egy személy bűnüldözési és terrorelhárítási átvilágításához, annak megállapításához, hogy a menekült jogosult-e a betelepítésre.

A szíriai polgárháború több mint négy éve alatt az Egyesült Államok mindössze mintegy másfél ezer szíriai menekültet fogadott be.

Az Amerikába befogadott menekültek legnagyobb csoportjait jelenleg a burmaiak, az irakiak és a szomáliaiak képezik. Washington jövőre hivatalos források szerint a szíriaiak mellett az áttelepítendő afrikaiak számát is növelni kívánja.

A dél-vietnami főváros, Saigon 1975-ben történt eleste óta az Egyesült Államok több mint egymillió menekültet fogadott be Vietnamból, Kambodzsából és Laoszból. A későbbi években koszovói albánok és irakiak érkeztek nagy számban a tengeren túlra.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu