Miközben Joe Biden a NATO-szövetségesekkel egyeztetett az Ukrajna elleni orosz háborúra adandó válaszról, egy friss washingtoni felmérés arról tanúskodott, hogy az amerikaiak többsége nem elégedett az elnök fellépésével.

Az AP amerikai hírügynökség által nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásból egyértelműen kitűnt, hogy az Egyesült Államokban egyre nagyobb az aggodalom Oroszország miatt. A megkérdezettek többsége pedig azon a véleményen volt, hogy a jelenlegi háborús helyzetben nagyobb amerikai nemzetközi szerepvállalásra van szükség.

Mindezzel párhuzamosan azonban nem növekedett Joe Biden elnök támogatottsága. Az AP szerint kevesebben voltak azon a véleményen, hogy az elnök képes kezelni a válságot. A többség a felmérés szerint azt vallotta, hogy

Biden nem rendelkezik a szükséges keménységgel Oroszországgal szemben.

A hírügynökség állal közölt adatok szerint csak az amerikaiak 43 százaléka támogatja Bident, és ugyancsak 43 százalék ért egyet azzal, ahogy az elnök az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokat kezeli.

Elemzők szerint az adatok alig különböznek annak a felmérésnek az adataitól, amelyet az AP néhány nappal a február 24-én indított orosz invázió előtt végzett.

A felmérés szerint az elnök saját pártjában, a Demokrata Pártban is megoszlanak a vélemények arról, hogy Biden elég kemény-e Oroszországgal szemben. Mindössze 53 százalékuk vallja azt, hogy az elnök megfelelő határozottsággal lép fel Vlagyimirt Putyinnal szemben.

A Politico brüsszeli jelentésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a novemberi félidős választások előtt Bident sürgeti az idő. Miközben a NATO csúcsértekezletén való részvétele lehetőséget jelentett számára arra, hogy a diplomácia terén pontokat szerezzen, egyértelművé vált az is, hogy a Nyugat fellépése Putyinnal szemben korlátokba ütközik. Erre utal az Ukrajna feletti repüléstilalmi övezet létrehozásának elvetése, továbbá annak elutasítása, hogy általános importstopot léptessenek életbe az orosz energiaforrásokra.

Nyitókép: MTI/AP/Thibault Camus
Forrás: Infostart.hu / Hirmagazin.eu