Az avokádó a babérfélék családjába tartozó, örökzöld, alacsonyan elágazó, terebélyes ágrendszerű, 10–20 m magas fa. Közép-Amerikában honos, ahol már időszámításunk előtt 5000 évvel fogyasztották. A 18. század vége óta a trópusi, szubtrópusi és mediterrán vidékeken világszerte termesztik.

2015-08-28_052449

A meleg égövi országokon kívül az avokádó piaci termékként csak néhány évtized óta népszerű. Európában is gyorsan nagy gazdasági jelentőségre tett szert. Fő termőhelyei az USA, Mexikó, a Karibi-szigetek, Brazília, Indonézia, Új-Zéland, Izrael és Dél-Afrika.

Az avokádót sokan a zöldségek közé sorolják, bár a paradicsomhoz hasonlóan botanikailag a gyümölcsök közé tartozik. Az avokádó gazdag telítetlen zsírokban ezért kiváló szív- és érvédő hatású, gazdag fehérjeforrás, így nagyon jó energiaforrás is. Káliumtartalma magasabb a banánénál, de annál sokkal kevesebb cukrot tartalmaz (2%). Kalóriatartalma ugyan magas, ám a jó kalória segít a fogyásban, így fogyókúrázók is ajánlott fogyasztani.

Fitoszterol tartalma meggátolja a koleszterin felszívódását, így csökkenti a koleszterinszintet. Bőségesen tartalmaz luteint, ami erősíti a szemet. Antioxidánsokban gazdag, vitamin- és ásványi anyag tartalma magas: káliumot, vasat, magnéziumot, kalciumot és nátriumot tartalmaz. Időseknek is ajánlott a fogyasztása, mivel jótékonyan hat az idegszálképződésre, és erősíti az immunrendszert.

Lássuk 7 okot, hogy miért jó beiktatni napi étrendünkbe az avokádót:

1. Az avokádó gazdag a nagyon könnyen emészthető növényi fehérjékben. Az állati fehérjékkel ellentétben, melyek sokkal rosszabb hatékonysággal épülnek be a szervezetbe, a növényi fehérjék a fitonutriensek miatt sokkal hatékonyabban emészthetők.

2. Egy kutatás során arra keresték a választ, hogy mi történik, ha a hamburger mellé egy szelet avokádót is elfogyasztunk. Kiderült, hogy az avokádó gátolja a triglicerid-szint emelkedését. A magas koleszterin- (LDL-koleszterin) – és triglicerid-érték hajlamosít például szívinfarktusra, érelmeszesedéssel járó betegségekre.

3. Az avokádó C-vitamin- és E-vitamin-tartalma magas, ezért remek immunerősítő és antioxidáns hatással bír.

4. Az avokádó segít a májnak a glutation-termelésben, ami egy rendkívül fontos szabadgyök-semlegesítő molekula. Többek között a kémiai szabad gyökök a felelősek a rák kialakulásáért. A glutation az emberi test egyik legerősebb antioxidánsa.

5. Gazdag lutein-, E-vitamin és egyszeresen telített olajsav tartalma bizonyítottan csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát.

6. Az avokádó bőséges olajsav tartalma segíti a jobb véráramlást és csökkenti a vérnyomást.

7. Az avokádó javítja az agyműködést és lassítja a demencia folyamatát.

Orvosok szerint naponta fogyasszunk egy negyed/egy fél avokádót, amit akár salátába vagy szendvicsbe is tehetünk.

Forrás: Arany gondolatok