Hirmagazin
Image default
Gazdaság

Azonnali benzinárstopot vezetett be a nagykereskedelemben is a kormány

A ma 13 órakor életbe lépett döntést azzal indokolták, hogy versenyképesebbé teszi a kiskereskedelmi benzinkutak működését.

A kormány hétfőtől (mától) 480 forintban maximalizálja az üzemanyagok nagykereskedelmi árát is

– írta az Innovációs és Technológiai Minisztérium, hozzátéve, hogy ez a lépés hozzájárul a kiskereskedelmi benzinkutak versenyképesebb működéséhez. A rendelet 13 órakor lépett hatályba.

Magyar Közlönyben már meg is jelent kormányrendelet értelmében hétfőtől a benzinárstop már a benzin és gázolaj nagykereskedelmi árára is vonatkozik, azaz a kormány legfeljebb 480 forintban határozza meg a benzin és gázolaj literenkénti árát.

Még több gazdasági hír itt!

A tavaly novemberben bevezetett benzinárstop május 15-éig érvényben marad, és a most megjelent rendelet szerint a nagykereskedelmi árstopot is május 15-ig kell alkalmazni.

Mint ismert, a tárca hétfőn tárgyalt a Független Benzinkutasok Szövetségével.

Az Oroszország elleni szankciók hatására azóta kilőttek a földgáz- és az olajárak:

Elszállt a gáz- és olaj ára az Oroszország elleni szankciók hírére

A pénteki nagy szakadás után hétfőn 30 százalék feletti ugrással indított az áprilisi határidős gázár a holland TTF gáztőzsdén. Az orosz büntetések miatt az olaj ára is megugrott.

Még több gazdasági hír itt!

A háború csütörtök hajnali kitörése után aznap átmenetileg 40-50 százalék közötti ugrás volt megfigyelhető a különböző futamidejű gázár-konraktusokban, aztán annak a hírére, hogy a csütörtök éjjeli EU-csúcson még nem született döntés az orosz bankok SWIFT-ből való kizárásáról, illetve egy orosz–ukrán tárgyalásos folyamat esélye is felcsillant, fellélegzés volt a gázpiacon is, és 100 euró/MWh alá szakadt vissza a gázár. Az áprilisi határidős ár pénteken 92 eurón zárt, hétfő reggel viszont 123 euró körülig kilőtt, ami 32 százalékos ugrásnak számít – írja a Portfolio.

Egyes orosz bankok SWIFT-ből kizárása növeli a kockázatot, hogy az európai vevők nem tudnak fizetni a gázért (se), így a teljes szállítás leáll, ez pedig felfelé hajtja az árakat. Közben az, hogy az orosz jegybank devizatartalékainak körölbelül felét érte vagyonblokkolás a SWIFT-lépés miatt, elvileg növelné az esélyét annak, hogy az oroszok rá vannak szorulva az energiaszállításra, hogy pénzhez jussanak, így tehát ez a folyamatos szállítások felé mutat – jegyzi meg a gazdasági lap.

Még több gazdasági hír itt!

Ugrik az olajár

A fentiek mellett újra 100 dollár fölé ugrott hétfő reggel az olaj ára, a londoni tőzsdén jegyzett termék árfolyama 103 dollárig emelkedett, ami közel 7 százalék pluszt jelent a pénteki záróárhoz képest. A hétfőn lejáró, áprilisi elszámolású Brent 5,1 százalékkal 102,9 dollárra emelkedett az ICE Futures Europe tőzsdén, az aktívabb májusi kontraktus 5,7 százalékot ugrott, az áprilisi WTI 5,8 százalékkal 96,9 dollárra ugrott a New York-i árutőzsdén – ismerteti a Portfolio.

Egy másik fontos tényező, amely felfelé hajtja az olaj árát, hogy szerdán összeül az OPEC+, a világ legnagyobb olajkitermelői megvitatják, hogy hogyan alakítsák kitermelésüket, az eddigi hírek alapján maradhat a további menetrend, a delegáltak szerint a kartell az invázió ellenére valószínűleg marad az olajtermelés fokozatos növelésére vonatkozó tervéhez, ami a masszívan emelkedő kereslet mellett további olajáremelkedést vetít előre.

Még több gazdasági hír itt!

Oroszország a Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint januárban napi 11,3 millió hordó olajat termelt ki. A Nemzetközi Energiaügynökség a múlt héten ígéretet tett arra, hogy hozzájárul a globális energiabiztonság biztosításához, India pedig azt mondta, hogy támogatni fogja a vészhelyzeti olajtartalékok felszabadítására irányuló kezdeményezéseket, hogy segítsen az árak stabilizálásában.

Nyitókép: BIN WANG/Getty Images

infostart

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a magyarok 87 százalékának jó a véleménye a 13. havi nyugdíj napokban történő folyósításáról.

Géza

Fontos téma van terítéken, amely valószínűleg sokakat érint, különösen Érden és környékén. Az új vízórák mérése valóban jelentős problémát okozhat, főleg ha az új eszközök indokolatlanul magas fogyasztást mutatnak – hanganyag (az emberek, a fogyasztók fel vannak háborodva..)

Géza

Súlyos csapadékhiány fenyegeti az országot – egy évszaknyi eső hiányzik.. Ha így marad, a pénztárcánkon érezzük meg..

Géza
Megszakítás