Az innovatív megoldás ráncfelvarrást jelenthet az egészségügyi rendszernek.
Cobit akár két év múlva piacra is dobhatják a mérnökök Fotó: Profimedia
Vadonatúj fejlesztéssel álltak elő a kanadai Waterloo Egyetemen a Cobionix nevű cég mérnökei. A szakemberek a munkaerőhiányban szenvedő iparágakat egy újdonsággal akarják segíteni, az innovatív megoldást pedig első körben az egészségügi szférában tesztelnék, ahol:
bevetnék a tű nélküli robotot, Cobit.
A fejlesztők egy mindenki számára kellemetlen folyamatot küszöbölnének ki: egy izomba adott injekciót fájdalom mentesen adna be Cobi, a robot. A fejlesztők ötlete azért is forradalmi, mivel az ilyenfajta gyógyszerbevitelhez képzett egészségügyi szakemberekre van szükség, ráadásul a folyamat elég kellemetlen fájdalmat is okoz.
Ezt oldaná meg a robot, ami tű és szakember felügyelete nélkül adná be a szükséges gyógyszert. A robot prototípusa már el is készült, és videón mutatják be, hogyan tud szuperálni Cobi az egészségügyben.
Ezen jól látszik, a páciens megmutatja az azonosítóját a robothoz csatlakoztatott érintőképernyőn lévő kamerának. Az integrált 3D mélységérzékelők érzékelik a páciens jelenlétét, és miután ellenőrizték az azonosítóját, egy robotkar előveszi a vakcinafájlt a tárolóterületről. A robot karját egy szenzorral szerelnék fel, amely képes 3D digitális térképet készíteni a páciens testéről, majd mesterséges intelligenciával meghatározza, hova adja be az injekciót. A tű nélküli injekciós technológia nagy nyomású folyadéksugarat használ, amely körülbelül emberi hajszál széles lyukon képes áthatolni. Mivel nincs szükség tűre, nem kell aggódni a veszélyes hulladékok miatt sem – írja a HVG.
„Az olyan autonóm megoldások, mint a Cobi, megvédhetik az egészségügyi dolgozókat, csökkenthetik az egészségügyi költségeket, és javíthatják a betegellátást” – mondta el Nima Zamani, a Cobionix társalapítója és technológiai igazgatója.
Hozzátette: Cobi autonóm jellege drámaian csökkentheti az oltóanyag-klinikák infrastrukturális igényeit. A robottal sikerülni kiküszöbölni a munkaerőhiányt az egészségügyben, így távoli, vidéki területeken is lenne megfelelő „szakember” az ilyen műveletek elvégzésére. A mérnökök a tervek szerint körülbelül két évre vannak a robot piacra dobásától.
blikk