hétfő, november 25, 2024
Home Életmód Egészség - betegség Varga Mihály: Nem tudni, hány járványhullám vár még ránk..

Varga Mihály: Nem tudni, hány járványhullám vár még ránk..

62

Már a járvány előtti kedvező szintnél is derűsebbek a hazai német cégek – hangzott el a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara konjunktúrafórumán.

Sávos András, a kamara elnöke megállapította, a vállalatok többsége újból elérte a járvány előtti termelési szintet, főleg az iparban. Hozzátette, a magyar–német külkereskedelem értéke augusztusban ismét a 2019-es szinten állt, ahogy a magyar export egésze is, a magyar import pedig jóval magasabb, mint a járvány előtt.

Magyarország legnagyobb vegyes kamarájának legújabb felmérése azt mutatja, a tagok alapvetően túljutottak a világjárvány okozta gazdasági lassuláson, hároméves csúcson van a foglalkoztatási és beruházási hajlandóság, ami erős gazdasági bővülést jelez.

Az erőteljes foglalkoztatási és beruházási szándék mellett ismét korlátozó tényező lehet a munkaerőhiány, valamint jelentős kihívást jelentenek a nemzetközi szállítási láncolatokban mutatkozó zavarok. Sávos kiemelte, a termelő cégeknél egyre nagyobb fókuszba kerül a nyersanyag- és energiaellátás biztonsága.

A konjunktúrafelmérés azt mutatja, beszállítóként Közép- és Kelet-Európa, ezen belül Magyarország szerepe is felértékelődhet a következő években. A saját jelenlegi üzleti helyzetét a vállalatok 57 százaléka tartja jónak – ennél magasabb értéket 2018-ban mértek legutóbb –, és mindössze 10 százalék vár romlást a következő 12 hónapban.

Jó híreket hallani mindig öröm

– kezdte előadását Varga Mihály a felmérés eredményeire utalva. A pénzügyminiszter öt pontot emelt ki a jelentésből: a saját üzleti helyzetét pozitívan értékelők válaszát, a beruházási és foglalkoztatási növekedés terveit, a legfontosabb értékek rekordközeli magyar eredményeit, a közép- és kelet-európai térség várható felértékelődését, valamint a gazdasági kockázatok tekintetében az egyetértést a magyar kormány és a cégvezetők között.

A vállalatok értékelik a stabilitást és a partnerséget a magyar kormány részéről. Németország tavaly a legfontosabb kereskedelmi partnerünk volt: bár 5,4 százalékkal csökkent a teljes áruforgalom, jó hír, hogy visszapattanást tapasztalunk, ebben az évben már 17,8 százalékkal emelkedett a magyar–német áruforgalom értéke

– jelentette ki Varga Mihály, aki arról is beszélt, hogy Magyarországon 3000 német irányítású vállalat 200 ezer embernek ad munkát, és örömét fejezte ki, amiért a német cégek a világjárvány kirobbanását követően partnerek voltak a munkahelyek védelmében.

Fotó: Máthé Zoltán / MTI

A jövőt illetően a pénzügyminiszter azt mondta, nem tudni, hány hullám vár még ránk, de egyelőre úgy tűnik, tartósan együtt kell élnünk a koronavírussal, ami természetesen a gazdaságra is hatással van, ám arra számít, hogy 2022-ben az ellátási láncok problémáját és az alapanyaghiány jelentős részét orvosolni lehet. Varga Mihály hangsúlyozta, a hosszú távú szerződéseknek hála, Magyarországon nem kell energia-vészhelyzetre számítani, és megnyugtató ténynek nevezte, hogy a hazai gazdaság teljesítményét kívülről is ilyen pozitívan értékelik.

Magyarország beruházási rátája 27,5 százalék, amivel elsők vagyunk az Európai Unióban, a GDP hat százalékát költjük beruházásokra, ezzel az ütemmel ugyancsak az EU élmezőnyéhez tartozunk

– közölte Varga Mihály.

vg

Hirmagazin.eu

Megszakítás