Ha balesetet okozunk az autónkkal, akkor a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításunk (kgfb) díjai megnövekednek, mivel a biztosítónk hátrébb sorol minket a bonus-malus rendszer miatt.
Ha viszont – kizárólag kisebb kár esetén – nem jelentjük az esetet a biztosítónak, és zsebből fizetjük ki az okozott kárt, megúszhatjuk a visszasorolást. Persze könnyen lehet, hogy ebbe a károsult fél nem megy bele, de erre is van egy megoldás: fél éven belül ugyanis kifizethetjük az okozott kárt a biztosítónak, ezzel megőrizve a besorolásunkat.
Ezt csak akkor érdemes megtenni, ha az okozott kár mértéke kisebb, mint a következő években befizetendő plusz biztosítási díj. Ha mégsem fizetnénk ki az okozott kárt, akkor a következő biztosítási évtől kezdve már a magasabb díjat kell majd fizetnünk.
Fontos kérdés, hogy mennyit bukhatunk ezzel. – A bonus fokozatok megváltozása után a kedvezmény mértéke eltérhet az átlagos 5%-tól fokozatonként, de a maximális kedvezmény mértéke egységesen 50% marad a kötelező biztosításoknál – mondta a Pénzcentrum kérdésére Cselovszki Zsolt, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége gépjárműszekciójának elnöke.
Amikor megkötjük az első kötelező biztosításunkat, akkor A00 fokozatról indulunk, majd minden balesetmentesen eltelt év után egy fokozatot léphetünk felfelé. Ha viszont balesetet okozunk, akkor elveszítjük a korábban megszerzett bonus besorolásunkat, sőt akár a negatív kedvezményt adó malus kategóriába is kerülhetünk. Nem mindegy azonban, hogy mennyit lépünk vissza: egy éven belül egy baleset okozásakor két fokozattal, két balesetnél négy fokozattal, három balesetnél hat fokozattal sorolnak vissza, míg négy vagy több baleset okozása után a legrosszabb, malus 04 (M04) kategóriát kapjuk.
A balesetmentes közlekedés mellett másra is érdemes ügyelni, ha a kgfb díjain akarunk spórolni. Érdemes folyamatosan kgfb-szerződésben biztosítottnak lenni, ha ugyanis két évig nincs a nevünkön szerződés, akkor a pozitív (és a negatív) besorolásunk nullázódik.
A magyar biztosítási rendszer személyhez kötődő, így amikor lecseréljük az autónkat, megmarad a jó besorolásunk. Ha második autót veszünk, a besorolás A00-ról indul az új gépjárműnél. Az autóhoz kötődő biztosításoknál az „új” autónk besorolása attól függ, hogy az előző tulajdonos mennyire vigyázott a járműre, míg a szalonból vásárolt autónál ugyanúgy 0-ról indul a besorolás, mint a magyar rendszernél.
Forrás: mixonline; Kép: Google. illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu