A magyar felnőttek 41 százaléka nem mozog eleget, holott szinte mindenki (97 százalék) tisztában van a testmozgás egészségi hatásaival.
81 százaléknak lehetősége is lenne a fizikai aktivitásra, mégis csupán 12 százalék rendelkezik elegendő motivációval a változtatásra – derült ki a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet kutatásából.Túlsúly vagy sem?
Az Egészségkommunikációs Felmérésben csaknem 5500 felnőtt és 7500 – 5., 7. és 9. osztályos – tanuló vett részt. A kérdések az egészséggel kapcsolatos ismeretekre, az egészséghez kötődő médiafogyasztásra vonatkoztak. A végleges jelentés szeptemberre lesz kész, és abban segít a szakembereknek, hogy milyen módon és csatornákon lehet az egészségtudatosságot minél szélesebben elterjeszteni.
A felmérés szerint a túlsúlyos vagy elhízott magyar felnőtteknek csupán 45 százaléka ítéli meg reálisan a testsúlyát. 55 százalék úgy véli, testsúlya megfelelő, 1 százalék soványnak találja magát. A túlsúlyos férfiak 63 százaléka megfelelőnek tartja testsúlyát, a nőknek 44 százaléka.Fő az egészség
Szinte az összes dohányos tisztában van szenvedélye káros hatásaival, ám csak tizedük vallja magát annyira motiváltnak, hogy leszokjon. Az alkoholfogyasztás terén a nagyivók (a naponta öt vagy egy alkalommal hét italt fogyasztók) 65 százaléka ismeri az alkohol káros következményeit, ám csak 17 százalék elég motivált a változtatáshoz.
Ezek ellenére a magyarok legfontosabb életcélja (91 százalék), hogy elkerüljék a betegségeket. A második legfontosabb (88 százalék), hogy legyenek olyanok, akik szeretik és akiket ők is szerethetnek. A rangsorban a harmadik az, hogy az ember ismerje és elfogadja önmagát (78 százalék).Részeges fiatalok
Az 5., 7. és 9. évfolyamos diákok körében készített felmérésből kiderült, hogy szinte minden második tizenéves naponta fogyaszt koffeintartalmú italt (teát, kávét, kólát vagy energiaitalt). Harmaduk naponta eszik egészségtelen élelmiszert (édességet, csipszet, gyorséttermi ételt).
A cigarettát kipróbálók aránya az életkorral együtt nő. A kilencedikeseknek több mint a fele túl van már az első cigin, harmaduk pedig az elmúlt egy hónapban valamilyen rendszerességgel dohányzott. Fontos a család szerepe, a dohányzó kilencedikesek 80 százalékánál van füstölgő családtag, a nemdohányzóknál 55 százalék az arány.
Az 5. osztályosok 22 százaléka ivott már egy-két kortynál több alkoholt. A 7. osztályban 44, a 9. osztályban 79 százalék ez az arány. Utóbbi évfolyam tanulóinak csaknem harmada legalább egyszer részeg volt az elmúlt 30 napban. Noha a fiatalkori alkoholfogyasztásban a barátok hatása erős, a családdal töltött idő védőfaktort jelent.Az egészség boldoggá is tesz
Vitrai József, a Nemzeti Egészség-fejlesztési Intézet osztályvezetője
Mi volt a legérdekesebb tanulsága a felmérésnek?
– Kiderült, hogy minél egészségesebbnek tartja valaki magát, annál elégedettebb az életével. A magyarok döntő többsége az egészséget tartja a legfontosabbnak, vagyis jó esély van arra, hogy be lehessen avatkozni.
Miben állunk jól, és miben rosszul?
– A mostani feldolgozottság alapján az ismeretekkel nincs nagy gond, az emberek tudják, mi jó az egészségüknek, és mi nem. A motiváció és a környezet szerepe jelentős lehet, valószínűleg ezekre a területekre kell majd a kampányoknál figyelni. Ám különböző társadalmi csoportoknál – például falun vagy nagyvárosban élőknél – eltérőek a problémák is.
Tud említeni olyan példát, amikor a kommunikáció segítségével sikerült javítani az egészséghez való hozzáálláson?
– Ismert jelenség, hogy a felsőoktatásban tanulók viszonylag sok alkoholt fogyasztanak. Angol kutatók megvizsgálták, mi ennek az oka. Kiderült, hogy a hallgatók azt hiszik, mindenki sokat iszik, és ez az elvárás velük szemben. A felvilágosító kampányban elmondták nekik, hogy ez csak egy hiedelem. Ahol kipróbálták, ott bevált, vagyis kevesebbet ittak a fiatalok.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu