A tünetek megjelenésének gyorsaságából következtethetünk a betegségre.

A tüdőembólia és a koronavírus okozta tüdőgyulladás miatt fellépő nehézlégzést igen nehéz megkülönböztetni egymástól. Kezelésük miatt azonban fontos az állapot mihamarabbi meghatározása.

Mindenki ezt olvassa most!

Életveszélyes lehet

A mélyvénás trombózis lehetséges – és gyakori –szövődménye a tüdőembólia. Ez akkor lép fel, amikor a mélyen fekvő vénában kialakult vérrög leszakad (vagy annak egy-egy része), és a tüdő ereibe kerül.

„Amennyiben csupán kisebb ágak érintettek, kevésbé okoz markáns tüneteket, nem olyan veszélyes, ám könnyen megismétlődhet, ráadásul komolyabb tüdőembólia előfutára is lehet” – figyelmeztet﷯prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája. „A legsúlyosabb állapot az, amikor mindkét főtörzs artéria elzáródik” – ez azonnali halállal jár.A tüdőembólia jellemző tünetei: nehézlégzés, izzadás, véres köpet, köhögés, heves szívdobogás, szédülés, néha láz.

prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája

prof. Blaskó György, a Trombózis és Hematológiai Központ véralvadási specialistája

Árulkodó tünetek

A tüdőembólia és a Covid is hasonló panaszokat okozhat. Ilyen például a nehézlégzés, mellkasi fájdalom, köhögés. Megkülönböztetésük﷯nehéz, ám igen fontos a további terápia meghatározása céljából.

„Ha a tünetek hirtelen kezdődtek, úgy jó eséllyel tüdőembóliával áll szemben a beteg, koronavírus-﷯fertőzés esetén legtöbbször fokozatosság figyelhető meg – magyarázta prof. Blaskó György. „Érdemes továbbá tudni, hogy a Covid﷯megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét, így előfordulhat az is, hogy egyszerre a fertőzés és a tüdőembólia is jelen van.

Mit tehetünk?

Mivel a Covid-fertőzés bizonyítottan megnöveli a trombózis esélyét, nem﷯csak a kórházi ápolást igénylőknél, hanem az otthon lábadozóknál is szükség lehet véralvadásgátló terápiára, rendszerint hetekig (főleg, ha 60 év feletti a beteg, illetve, ha bár fiatalabb, de fokozott hajlama van a trombózisra). Ezáltal elkerülhető mind a mélyvénás trombózis, mind a tüdőembólia.

Mozogjunk rendszeresen

Testünk általános védekezőképessége csökkenhet, ha mozgásszegény életmódot folytatunk. Menjünk sétálni, túrázni!

Menjünk biztosra

Gyanú esetén labor-és képalkotó vizsgálatokkal lehet megbizonyosodni a tüdőembólia tényéről. Az életveszély elhárítása után nagyon fontos annak felderítése, mi is vezetett a vérrögök keletkezéséhez. A betegnek meghatározott ideig véralvadásgátló terápiában kell részesülnie, gyakran élete végéig.

blikk

Hirmagazin.eu