A járdák lezárásával szerdán kezdődik a Lánchíd két évre tervezett felújítása. A már régóta tervezett rekonstrukciót végül Tarlós István terveihez képest ötmilliárd forinttal drágábban valósítja meg a Karácsony Gergely vezette városvezetés.
A Lánchíd Karácsony Gergely négyes metrója, legalábbis eddigi regnálása alapján jó eséllyel pályázik erre a címre. A már sokszor célegyenesben lévőként emlegetett és korábban valóban célegyenesben is volt beruházás levezénylése során a főpolgármester a mondabeli Sziszüphoszként viselkedett.
Sziszüphosz a görög mitológia szerint kifecsegte Zeusz egyik szerelmi kalandját – így az istenek magánéletéről szóló titkok egyikét árulta el –, Thanatosznak le kellett volna őt vinnie a Tartaroszba és örök időkre megbüntetni. Sziszüphosz viszont kicselezte Thanatoszt: alázatosan megkérte, hogy mutassa meg a saját csuklóján, hogyan kell felrakni a bilincseket, aztán egy gyors mozdulattal rákattintotta őket, s így foglyul ejtette az istent.
Sziszüphoszról ugyan elmondható az, hogy agyafúrtan viselkedett, ami Karácsonyra is áll, hiszen elvbarátai számára sikerült kiharcolnia, hogy ötmilliárd foritnttal többe kerüljön a Lánchíd helyreállítása.
Büntetésképpen mondabeli hősünket egy hatalmas kőszikla elé vitték a ravaszságáról elhíresült királyt és utasították, hogy gurítsa fel egy dombra, majd a másik oldalon gurítsa le. Azonban, mikor Sziszüphosz már majdnem felért a domb csúcsára, ereje elfogyott és a szikla visszazuhant eredeti helyére. És ez a folyamat állandóan ismétlődik: Sziszüphoszt arra ítélték, hogy örök időkre hiábavaló erőfeszítéseket tegyen, mivel minden erejét összeszedve, verejtékezve görgeti fel a súlyos követ a hegyre, ám mielőtt a csúcsra érne, a kő mindig visszagurul.
Karácsony Gergely regnálásnak szimbóluma
Karácsony Gergely eddigi tevékenysége is hasonló képet mutat, bármibe kezd, az vagy visszahull rá, vagy éppen csak a sajátjai járnak jól vele: jól mutatja ezt, hogy
a Lánchíd felújításában még Tarlós István idején a Váralagút és a 2-es villamos Pesti hídfőnél lévő alagút is szerepelt a kormány által mintegy hatmilliárd forinttal támogatott beruházásban támogatott közbeszerzésben.
De eszünkbe juthat a 3-as metró felújításának drágulása, a sebtiben összetákolt kerékpársávok ügye vagy akár a főváros számára milliárdos haszonnal járó reklámtender bebuktatása is. De gondolhatunk az előző városvezetés által rájuk hagyott tartalékok elpocsékolására, vagy arra, hogy még a saját helyettese szerint is regnálásnak egy éve után csődbe viheti Budapestet. Az a bizonyos szikla valahogy mindig visszagurul, ugyebár.
Ravaszdi – vagy legalábbis annak látszani akaró – főpolgármesterünk azonban továbbra is keveselte a pénzt, végül pedig egy olyan konstrukciót sikerült kialakítania, amelyben mintegy 5 milliárd forinttal drágábban, de két beruházással (Váralagaút és a 2-es villamos Pesti hídfőnél lévő alagút) kevesebbel sikerült a budapestiek életét megkeserítenie.