Az ásványi anyagoknak kiemelkedő szerepük van az egészségünk fenntartásában és javításában, de az enzimek, a fehérjék és a sejtek optimális működésében is. Cikkünkben 4 nagyon fontos ásványi anyagról lesz szó.
Sok ember küzd manapság vashiányban. A vasnak kiemelkedő szerepe van a vörösvérsejtek és a hemoglobin termelésében. Amikor valakinek kevés vas van a szervezetében, akkor nem termelődik elegendő mennyiségű vörösvértest, ami akár vészes vérszegénységet is okozhat. Ez az állapot alacsony folátszint és B12-vitamin-hiány miatt is kialakulhat.
A vashiánynak sok oka lehet. Az egyik az, ha kevés vasban gazdag táplálékot fogyasztunk, de a fogyókúra, a bélbetegségek és a gyomorfekély is hozzájárulhat az alacsony szintjéhez. Vasban gazdag táplálék többek között a pulykahús, a tenger gyümölcsei, a brokkoli, a spenót, illetve a lencse.
A másik alapvető ásványi anyag a magnézium, hiszen nagyon sok élettani funkcióban vesz részt. Fontos szerepe van többek között az izmok és az idegrendszer kiegyensúlyozott működésében.
Magnéziumhiányt okozhat például felszívódási zavar vagy különféle bélbetegség is. A zöld leveles zöldségek gazdag forrásai ennek az ásványi anyagnak, de sok magnézium található a spenótban, a mandulában, a tökmagban, az avokádóban és a kesudióban is.
A kalcium felelős a csontok és az izmok egészségéért. Ha nem fogyasztunk elegendő kalciumban gazdag táplálékot, sok egészségügyi gonddal kell szembenéznünk, felléphet például depresszió, fáradtság, csontritkulás vagy akár izomgörcsök is. A kalciumhiánynak oka lehet az, ha nem viszünk be elegendő D-vitamint a szervezetünkbe, illetve felszívódási zavar vagy valamilyen gyomor- és bélrendszeri betegség.
A cink is nagyon fontos ásványi anyag, hiányában immunrendszeri problémák állhatnak elő. A hiányállapot akkor léphet fel, ha nem megfelelő az étrendünk, ha a bélrendszeri betegséggel, felszívódási zavarral küzdünk, illetve ha rendszeresen alkoholt fogyasztunk. Amennyiben nincs elegendő cink a szervezetünkben, többek között ezek a tünetek jelennek meg: száraz bőr, mentális zavarok, hasmenés, hajhullás. A cink forrásai a kagyló, a tenger gyümölcsei, a magvak és a diófélék.