Nagyon bízik abban, hogy augusztus elsejéig, a Forma–1-es Magyar Nagydíjig javul annyit a járványhelyzet Európában és Magyarországon, hogy újra nézők előtt rendezhetik meg a versenyt.

Ennek egy feltétele van: a megfelelő átoltottság. A Hungaroring a jegyeladás és a pályahasznosítás kiesése miatt nehéz évet zárt tavaly, de a kormány garanciavállalása miatt a következő évekre tervezett fejlesztések nem forognak veszélyben

– mondta Gyulay Zsolt elnök-vezérigazgató a hirado.hu-nak.

Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója beszél, mellette Michelisz Norbert, a Honda JAS pilótája a túraautó-világbajnokság (WTCC) mogyoródi versenyhétvégéje előtt tartott sajtótájékoztatón, 2016-ban (Fotó: MTI/Marjai János)

A Hungaroring Sport Zrt. nehéz évet zárt 2020-ban, hiszen kiesett a két legfontosabb bevételi forrás, a jegyárbevétel és a pályahasznosítás döntő hányada. Ezek miatt a társaság 95 százalékos veszteséget volt kénytelenek elkönyvelni 2019-hez képest – mondta Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!

Ugyanakkor jelentős összeget spóroltak meg azzal, hogy a zárt kapuk miatt sikerült lealkudni a versenyrendezés díját, ami több millió dollárt hagyott a Hungaroring, illetve a társaság százszázalékos tulajdonosa, a magyar állam kasszájában – tette hozzá.

– Mire fordítják a jogdíj lealkudásával megspórolt pénzt?

– Az így megmaradt pénz egy részét a pálya fejlesztésére költjük. Sok éve beszélünk arról, hogy a Forma–1-es világbajnokság egyik leggyengébb láncszeme a mogyoródi infrastruktúra, ami abból következik, hogy a pálya immár 35 éves, az épületek 1986-ban készültek. Jó hír, hogy a versenyek nélküli csendes időszakban el tudtuk kezdeni az új infrastruktúra tervezési folyamatát. Remélem, hogy már 2022-ben, illetve az azt követő években látványos, nagy javulást tudunk felmutatni a Hungaroringen.

– Érintik ezek a fejlesztések magát a pályacsíkot is?

– Nem, hiszen azt 2016-ban teljesen újraaszfaltoztuk. Viszont a pálya főépülete, a sajtóközpont, a garázsok és más kiszolgáló létesítmények minősége, száma és nagysága sem felel már meg a modern kor követelményeinek. Minden szempontból újítanunk kell.

– Milyen forrásból valósulnak meg az újabb fejlesztések?

– A Forma–1-es futam megrendezésére vonatkozó szerződésünk 2027-ig érvényes, e mögött kormánygarancia van. Ez garantálja, hogy nem kerülhetünk olyan bajba, pénzszűkébe, mint egyes pályák. Elmondhatom, hogy az elmúlt 35 évben a Hungaroring mindig stabil lábakon állt. Épp ezért remélem, hogy a kormánygaranciát kiterjesztik majd az új beruházásokra is, amelyeknek jelenleg a tervezési folyamata zajlik. Ha ez lezárul, akkor fogjuk látni, hogy mennyibe kerül az átépítés, akkor terjeszthetjük be újra az igényeinket a kormány felé.

Szurkolók figyelik a Forma–1-es autós gyorsasági világbajnokság Magyar Nagydíjának futamát Mogyoródon, a Hungaroring melletti dombról 2020. július 19-én. A versenyt a koronavírus-járvány miatt zárt kapuk mögött tartották (Fotó: MTI/Mónus Márton)

– A Liberty Media adatai szerint tavaly a Magyar Nagydíjnak volt a legnagyobb a nézettsége, több mint 103 millióan követték a versenyt a tévében. Minek köszönhető ez a népszerűség?

– Nagyon furcsa év volt a 2020-as, hiszen amikor kitört a járvány, akkor sem a Liberty, sem mi nem tudtuk, merre tovább. De gyorsan reagáltunk az új helyzetre, és első célkitűzésként az fogalmazódott meg, hogy legalább tizenöt versenyt meg kell rendezni ahhoz, hogy a világbajnokság érvényes legyen. Miután nézők sokáig nem lehettek a lelátókon, az a döntés született, hogy az F1-es hétvégék önálló televíziós produkciók legyenek, amelyek otthonról, kényelmesen nézhetők. Buborékokat kellett alkotni, az újságírók nem érintkezhettek a csapattagokkal, és a különböző csapatok tagjai sem keveredhettek egymással.

Sokat segített az új vírusvédelmi protokoll kidolgozásában az, hogy Spielbergben, Ausztriában rendezték az első két versenyt, majd rögtön utána a Magyar Nagydíj következett.

Nagy büszkeség számunkra, hogy mindezek után 103,7 millió néző figyelmét sikerült ide vonzani. Magyarország azért rendez Forma–1-es nagydíjat, azért rendez világeseményeket, hogy minél többen lássanak minket a világban, és ilyen komoly nemzetközi mezőnyben elsőnek lenni a legnagyobb elismerés.

– Mikortól számít arra, hogy a Hungaroringen is minden visszaáll a régi kerékvágásba? Idén lehetnek már nézők Mogyoródon?

– Tavaly úgy képzeltük, hogy valahogy túlleszünk a hétvégén, de 2021-ben már biztos, hogy újra nézők előtt rendezhetjük meg a Magyar Nagydíjat. Ehhez képest most megint ott tartunk, hogy nem tudunk semmit biztosra. Nagyon bízom abban, hogy augusztus elsejéig, az F1-es futam napjáig javul annyit a helyzet Magyarországon, hogy újra jöhetnek a hazai szurkolók.

De legalább ennyire fontos, hogy a külföldi nézők is jöhessenek, hiszen a jegyárbevételünk 75–80 százalékát minden évben a turisták adják.

Ezért alapvető fontosságú, hogy a könnyítések a beutazási szabályokra is vonatkozzanak.

– Mondhatjuk tehát, hogy a kulcsszó az európai átoltottság lesz?

– Mindenképpen. A beutazási feltételek könnyítése nagyban függ majd az átoltottsági szinttől, ezért nagyon bízom benne, hogy Európában a nyár közepére „felszabadulunk”.

A győztes Kiss Norbert, a Révész TRT versenyzője MAN versenykamionjával az FIA kamion Európa-bajnokság harmadik futamán, a Hungaroringen 2020. október 18-án (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Nagyon szeretném, ha már a júniusi kamionos Európa-bajnokságon lehetnének nézők a lelátókon, még ha korlátozott számban is. A járványügyi összképet tekintve egy Forma–1-es futam megrendezése nem lehet prioritás, de a Hungaroring és a Magyar Nagydíj túlélése azt kívánja, hogy a nyár közepétől újra kötetlenül járhassunk koncertekre vagy éppen sportrendezvényekre.