Orbán Viktor Miniszterelnökünk levélben közölte a döntést Manfred Weberrel.
Az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója elfogadta az új szabályzatot, ami lehetőséget ad a fideszes képviselők eltávolítására a képviselőcsoportból. Az új szabályok bevezetését 148-an támogatták, 24-en nemmel szavaztak, négy képviselő tartózkodott.
A döntés után szinte azonnal bejelentette a Fidesz, hogy kilép az EP frakcióból. Novák Katalin, a Fidesz alelnöke a Twitteren közölte: nem hagyhatják, hogy elhallgattassák EP-képviselőiket vagy korlátozzák őket a szavazati jogukban. A prioritás a világjárvány kezelése és emberéletek megmentése.
A miniszter közzétette Orbán Viktor kormányfő, Fidesz-elnök levelét, amelyet Manfred Webernek, a néppárti frakcióvezetőnek küldött a döntésről.
„Sajnálatos és elfogadhatatlan”
A Fidesz európai parlamenti képviselői kilépnek az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselőcsoportjából, miután a néppárti frakció a mai ülésén elfogadta az alapszabályának módosítását – jelentette be Gál Kinga, a Fidesz-KDNP EP-delegáció elnöke és Deutsch Tamás, a Fidesz-KDNP EP-delegáció vezetője
Gál Kinga és Deutsch Tamás azt közölte: sajnálatos és politikailag elfogadhatatlan, hogy egy naponta többezer európai polgár életét követelő járvány idején, ami soha nem látott nyomás alá helyezi polgárainkat és gazdaságainkat, az EPP frakció kapkodó adminisztratív manőverekbe kezdjen, és megkérdőjelezhető felfüggesztési szabályokon keresztül korlátozza az európai parlamenti képviselők jogait.
A fideszes európai parlamenti képviselők hozzátették, hogy jogi és politikai aggályaikat több alkalommal kifejezték a tárgyalások során, azonban a néppárti frakció alapszabálya módosításának végleges változata ezekre nem adott kielégítő választ. Ennek következtében, az alapszabály elfogadott módosítása azzal fenyeget, hogy a Fidesz európai parlamenti képviselői nem tudják gyakorolni képviselői jogaikat.
Álláspontjuk szerint, minden körülmények között, maradéktalanul tiszteletben kell tartani az európai választásokon a Fideszt támogató csaknem 2 millió magyar polgár demokratikus döntését, és a megválasztott képviselőik jogai semmilyen módon nem korlátozhatók vagy megvonhatók. Meggyőződésük szerint, a politikai nézetkülönbségek jogi megbüntetése antidemokratikus és méltatlan az Európai Néppárthoz.
Nyitókép: Facebook
infostart