Már mindenki tűkön ülve várja, mikor lehet végre normálisan kimozdulni, elmenni egy étterembe, szállodába, Várják a pillanatot az ágazatban dolgozók is, hiszen őket érintették a legrosszabbul a lassan egy éve tartó pandémia gazdasági hatásai.

Dömötör Csaba nemrég még azt mondta, ha csak az uniós beszerzésből származó vakcinára hagyatkozunk, azzal szeptemberre érjük el a nyitáshoz szükséges szintet.

Most a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) körlevelet küldött a hazai szállodásoknak, éttermeseknek azzal kapcsolatban, hogy mire készüljenek.

A 24.hu cikke szerint a levélben az áll, hogy a kormányzati kommunikáció és a Magyar Turisztikai Ügynökség tájékoztatása szerint a jelenleg érvényben lévő korlátozások valószínűleg pünkösdig fennmaradnak.

Flesch Tamás, a szövetség elnöke azt mondta a portálnak, nehezen elképzelhető, hogy május előtt nyitás lesz, és ez nem csak Magyarországra, hanem Európa többi országára is igaz. Az átoltottsággal kapcsolatos adatok és a járványügyi adatok is erre engednek következtetni.

Az MSZÉSZ tudja, és jelezte a döntéshozók felé, hogy a következő időszak még a mostani támogatások emelésével is rendkívül nehéz lesz, hisz egy zárva tartó szálloda is költségekkel jár, és a szakképzett munkaerő megtartása sem könnyű feladat.

Az állami támogatások sem jelentenek teljes segítséget, csak kárenyhítésre jók, egy szálloda, étterem finanszírozása úgy, hogy hónapokig nincs bevétel, lehetetlen feladat.

A szövetség szerint mindent megtesznek azért, hogy a szállodák mielőbb nyithassanak, de minden az átoltottság mértékétől és napi új fertőzöttek számának alakulásától függ.

A szállodások most azt kérik az államtól, hogy a bértámogatást 50-ről 75 százalékra emeljék, legyen teljes járulékkedvezmény, a tavalyi felszolgálási díjat számolják be a bértámogatásba, és a támogatásokat a teljes újranyitásig tartsák fenn. Töröljék 2021-re az építményadót, és engedjék el idén év végéig a turizmusfejlesztési hozzájárulást.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: MTI/Mohai Balázs