Épp akkora, vagyis 6,3-as erősségű volt a legnagyobb magyarországi földrengés, mint aminek következményeit és utórengéseit most szomszédaink, a horvátok szenvedik el..

Több szempontból is szerencsénk van itt a Kárpát-medencében: kicsiny országunk kiváló elhelyezkedésének köszönhetően ugyan idehaza is vannak földrengések, de azok az esetek nagy többségében nem pusztítóak, nem úgy, mint a legutóbbi, horvátországi rengés esetében, ahol egy 6,3-as erősségű rengés rázta meg Petrinja városának környékét december 29-én. A földmozgás akkora volt, hogy még Münchenben is lehetett érezni, Horvátországban több ember meghalt, idehaza pedig 200 millió forintos kárt okozott.

A mérések szerint ez volt minden idők legpusztítóbb és legnagyobb erejű földrengése a horvátoknál. Az első rengést azóta 400 kisebb követte, szerdán pedig újabb nagy erejű földmozgás volt.

Országunk távol fekszik a törésvonalaktól, ezért ritkább nálunk az ilyen erejű földmozgás.

De egyáltalán nem példa nélküli: a legerősebb rengés Komáromban 1763-ban történt, és 63 ember halálát okozta. Erőssége épp akkora volt, mint a mostani horváté, vagyis 6,3-as.

Petrinjában volt a mostani, horvátországi földrengés központja. Egyetlen ház sem maradt ép © MTI

Wikipedia idevonatkozó gyűjtése szerint Magyarországon évente mintegy 100-200 egészen kicsi, 2,5 magnitúdónál nem erősebb, emberek által nem észlelhető rengés következik be, és további 4-5 gyengébb, de már érezhető rengést is feljegyeznek. Az 1763-ason kívül az oldal még egy földrengésről számol be, ami halálos áldozatokkal járt, ez 1956. január 12-én volt 5,6-es erősséggel Dunaharasztiban.

A legutóbbi, erős földmozgás 2019. március 7-én, 20:08-kor volt Magyarországon:

ekkor közepes méretű, 4,0-ás erejű földrengés keletkezett Somogy megyében, Nagyatád közelében, 14 kilométeres mélységben. A rengést több kisebb előrengés előzte meg az azelőtti napokban. A földrengést nagy területen érezték és a rengés mérete és mélysége alapján kisebb károk is keletkezhettek az epicentrum környékén.