A Kossuth téren több szobor és emlékmű található, amely a magyar történelem jeles eseményeire, illetve személyiségeire utal. A Hősök emlékművét 1869-ben emelték, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc katonáira emlékezve. A szürke gránitobeliszk – amelynek alkotója Gerenday Antal budapesti kőfaragómester – ma is a március 15-i koszorúzások helyszíne.
Az első világháború 209 hatvani áldozatának emlékét őrzi Finta Sándor őrszem című szobra. Az 1917-ben felavatott katonát ábrázoló szobor volt az első az országban, amely az első világégés elhunytaira emlékezik. Az alkotója 1920-ban emigrált, és az Egyesült Államokban telepedett le. Finta tagja volt annak a szobrászcsapatnak, amely a dél-dakotai Fekete-hegység Mount Rushmore részén sziklába faragta négy amerikai elnök 18 méteres portréját.
A második világháborús szovjet emlékmű, Wachtel József mérnök tervei alapján egy budapesti kőfaragó műhelyben készült feketemárványból. 1945. május 1-jén avatták fel az egykori szökőkút helyén. 1956. október 26-án ledöntötték, 1957-ben állították vissza a helyére. 1990-ben a tetején lévő vörös csillagot eltávolították. Ma mementóként magasodik egy hajdani szökőkút helyén.
A templom mellett látható a Szent Sebestyén fogadalmi emlékmű az 1739-1740-es pestisjárvány megszűnésének emlékére készült, és 1740. május 30-án avatták fel, az egykori piac területén (a mai Dózsa György és Batthyányi utcák kereszteződésében), mai helyére 1971-ben került. A szoborcsoport terveit Mayerhoffer András jegyezte, a kőfaragó munkát pedig Jäger Antal végezte. Ha szemben állunk a szoborcsoporttal, akkor Szent Sebestyén a tetején, jobbra Szent Adalbert, balra Szent Rókus figurája áll, Szent Rozália reliefje a mellvéd alatti talpazaton látható. Eredetileg Szent Adalbert helyett Xavéri Szent Ferenc figurája díszítette az emlékművet, de az elpusztult, s az 1930-as évek elején Hatvany Irén jóvoltából került oda Szt. Adalbert. A ma látható alakok csak másolatok, az eredeti, meglehetősen rossz állapotban lévő szobrok műemléknek számítanak, és a Hatvany Lajos Múzeumban vannak elhelyezve. A templom mellett áll a két méter magas Szent Kereszt-emlékmű, amelynek talpazata 150 centiméteres, míg a templommal szemben egy neobarokk Szentháromság-szobor áll, amelyet 1903-ban szenteltek fel.
A templom mögött található Nepomuki Szent János-szobrot Juhász András helybeli szobrász faragta, 1940-ben. A talapzattal együtt négy méter magas szobrot eredetileg a Zagyva partján, a mai Damjanich Szakképzési Intézet helyén állították fel, mostani helyére 1971-ben került.
Szintén Juhász András faragta a városi bíróság előtt álló Szent Imre-szobrot is. Felavatására 1941. június 8-án került sor. Érdekesség, hogy az álló alak modellje Balázs Lajos, későbbi szobrászművész volt.
A városházával szemben áll a Városmúlt című alkotás, amelyet Pálffy Katalin szobrászművész készített, a 6×8 méteres talapzata pedig a hajdani Tanácsköztársaság-emlékmű alapja. Szintén a Városháza előtt áll az az oroszlános díszkút, amelyet Wild László tervezett, és amely harmonikus egységet alkot a téren elhelyezkedő kandeláberekkel.
Cím: Hatvan Kossuth tér
Tel: +36 (37) 311-155
E-mail: [email protected]
Web: www.hatvan.hu