Több mint hétszáz magyar – köztük politikusok, azok családtagjai, üzletemberek diplomaták, állami cégvezetők – szerepel azon a listán, ami néhány hete szivárgott ki egy, a kínai államhoz közeli cégtől. Azóta is megy a találgatás, mire kellhettek a kínaiaknak adatok például Botka László feleségéről, avagy Orbán Viktor lányáról.
Amikor szeptemberben nyilvánosságra kerültek az adatok, mindenki titkos hírszerző szervezeteket képzelt a háttérbe. Vajon tényleg kémkedésre használták a Zhenhua Data adatait? A listán több millió ember adatai szerepelnek, csakhogy ezek jórészt nyilvános, a neten elérhető információk, összegyűjtve.
A Telex.hu nézett utána, mi lehet a háttérben. Az Overseas Key Information Database-t, azaz az OKIDB, külföldi kulcsinformációs adatbázist a Shenzhen Zhenhua Data Information Technology nevű cég állította össze. Több millió név szerepel rajtuk a világból, politikusok, katonai tisztviselők, hírességek, köztük több mint hétszáz magyar. Azt nem tudni, ki és mire használta az adatbázist, de az biztos, hogy mióta kiszivárgott a lista, minden fellelhető információt töröltek a netről az adatbázis kapcsán.
Eddig az adatok egy százalékát sikerült visszaállítaniuk kiberbiztonsági szakembereknek, így derült fény arra, hogy mi is van benne.
Keleti Arthur kiberbiztonsági szakértő a Telexnek azt mondta, számos magyarázat van arra, mi lehetett ez az adatbázis. Ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy szivárogtatás történt, néhány kutató szerint lehet, hogy csak megtalálták a neten, elképzelhető, hogy egy kinn felejtett demo adatbázisról van szó. Elképzelhető, hogy a cég csak szeretett volna a hírszerzésnek dolgozni, és ezzel a minta-adatbázissal mutatták volna be, mit tudnak.
Az adatok döntő többsége, 80 százaléka ugyanis nem titkos, fenn vannak a neten amúgy is, közösségimédia-oldalakon, üzleti gyűjtőoldalakon, bűnügyi nyilvántartásokban, hírekben. Ennek ellenére furcsa, hogyan juthattak hozzá a kínai cégnél a Facebook-oldalakon lévő adatokhoz például, ezek tömeges begyűjtését ugyanis tiltják, a Facebook nem is adott engedélyt erre.
További 20 százalék származik nehezebben hozzáférhető, de még mindig nyilvános helyekről. Egy minimális részükről pedig nem derült ki, honnan vannak, lehet, hogy lopottak.
Vagyis az adatok java olyasmi, amit az érintettek amúgy is megosztottak magukról a neten. Ennek ellenére értékesek lehetnek a hírszerzők számára, akik ki tudják válogatni, mi az, ami valóban érdekes lehet, és tudják, hogy milyen információt milyen másik információval kapcsoljanak össze ahhoz, hogy számukra releváns adatokhoz jussanak. Felderíthetik az illetők kapcsolatrendszerét, és találhatnak olyasmit is, amivel zsarolhatóvá válnak.
Közvetlen bizonyíték ugyan nincs, de elemzések azt mondják, a listát előzőleg birtokló cég nagy valószínűséggel a kínai hírszerzésnek dolgozott. A cég weboldala szeptember 9-e óta azonban már nem elérhető. Viszont, ha ilyen adatbázis kiszivárog, akkor ahhoz már nem csak hírszerző ügynökségek, de kiberbűnözők is hozzáférhetnek.
Az adatokat a Washington Post megmutatta egy szakértőnek előzőleg, és az derült ki, lehetnek benne jó infók, de összességében nem elég hasznosak katonai, hírszerzési célokra. Tartozik viszont egy szoftver az adatbázishoz, amely képes egyedi szűréseket végezni a lista adatain: például amerikai katonai bázisokkal kapcsolatos Twitter-bejegyzéseket térképre helyez és máris követhető a mozgolódás az egyes bázisok környékén. Ilyesmiből volt már baj: egy fitnesz applikációról két éve kiderült, hogy a felhasználói aktivitást mutató térkép alapján rá ehetett jönni titkos katonai létesítmények elhelyezkedésére.
Magyarok az adatbázisban
Az adatok nem túl frissek, 2018 októberében frissültek utoljára. És szerepelnek rajta olyanok is, mint például Apró Antal, az egykori kommunista politikus, Dobrev Klára nagyapja. Ő 1994-ben halt meg.
A listában többféle pozícióban lévő emberek szerepelnek: az ismert politikusok mellett kevésbé ismert helyi szereplők, vagy éppen szakszervezeti vezetők, egyetemi tanárok cégvezetők, politikusok családtagjai, bűnözők és számos más kategória képviselői, sőt, elvileg semmiféle szereppel nem bíró magánemberek is.
A Telex.hu közölt is néhányat:
- Kubatov Gábor, Fidesz-pártigazgató
- Budai Gyula korábbi államtitkár, miniszteri biztos;
- Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár;
- Hollik István, a Fidesz kommunikációs igazgatója;
- Kovács József, nemzeti információs államtitkár, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat volt főigazgatója;
- Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár;
- Szeneczey Balázs, 2012-től 2018-ig Budapest városfejlesztésért felelős főpolgármester-helyettes volt, ma a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központjának vezérigazgatója;
- Soltész Miklós (KDNP) egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár
- Gondos Judit közigazgatási államtitkár;
- Dukai Miklós önkormányzati helyettes államtitkár
- Kovács Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, 1990 és 2011 között Pápa polgármestere, 2014 és 2018 között a Miniszterelnökség államtitkára;
- Michl József fideszes tatai polgármester;
- Mátrai Márta (Fidesz), az országgyűlés háznagya;
- Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke;
- Molnár Zsolt, az MSZP pártigazgatója, az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagja;
- Horváth Csaba, Zugló MSZP-s polgármestere;
- Hiller István, az MSZP korábbi elnöke, egykori oktatási és kulturális miniszter;
- Szitka Péter, Kazincbarcika MSZP-s polgármestere;
- Burány Sándor, a Párbeszéd frakciójában ülő MSZP-s politikus;
- Gerstmár Ferenc, LMP, veszprémi önkormányzati képviselő, korábban a pártja belügyi kabinetvezetője;
- Gyöngyösi Márton, jobbikos európai parlamenti képviselő, a párt elnökhelyettese.
A már nem aktív politikusok közül is számos államtitkár, helyettes-államtitkár, volt miniszter és politikus szerepel még a listán.
Szerepelnek rajta állami cégek jelenlegi, illetve volt vezetői is:
- Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke;
- Borbély László András, a Magyar Államkincstár pénzforgalmi elnökhelyettese;
- László Pál, a MÁV-HÉV Zrt. korábbi vezetője, a Budapest–Belgrád vasútvonal építéséért felelős Kínai-Magyar Vasúti Nonprofit Zrt. vezérigazgatója;
- Pleschinger Gyula, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja
– és számos más állami cég jelenlegi és egykori vezető tisztviselői.
A listán politikusok családtagjai is szerepelnek, így Orbán Viktor egyik lánya, Botka László felesége és sokan mások.
Hogy mire kellett a névsor és a nevekhez tartozó – itt nem közölt egyéb adatok –, azt homály fedi, és valószínűleg soha nem is fog kiderülni, mint ahogy az sem, hogy mindezt kik akarták felhasználni. A szakemberek egy része egyébként úgy véli, ennél komolyabb adatszivárgások vannak hónapról hónapra, és nem is tartják annyira értékesnek a most kikerült adathalmazt.