Az amerikai szavazók gyengeséget szimatolnak, együttérzés helyett pedig kezdenek elpártolni a koronavírussal kórházba került elnök mellől: a legfrissebb felmérések szerint 14 százalékkal vezet Donald Trump kihívója, Joe Biden. Tud-e ismét csodát tenni a lobogó hajú milliárdos?
Még az ellentmondásos megítélésű politikusokra is igaz: ha személyes csapás éri őket, általában számíthatnak az emberek szimpátiájára. Így volt ez akkor is, amikor tavasszal Boris Johnson brit miniszterelnök elkapta a koronavírust, és napokig élet és halál között lebegett; vagy éppen Horn Gyulával, aki az 1994-es választások hajrájában szenvedett autóbalesetet, majd megválasztott miniszterelnökként vehette le látványos nyakmerevítőjét.
A közeli munkatársa, a lélegzetelállítóan szép egykori modell, Hope Hicks által megfertőzött Donald Trump esetében azonban a jelek szerint nem érvényesül ez a szimpátia-hatás. A múlt hét közepén, az első elnökjelölti tévévita után Joe Biden átlagosan 7 százalékkal vezetett Trump előtt a felméréseken; vasárnapra a különbség a duplájára, 14 százalékra hízott az NBC és a Wall Street Journal országos felmérése szerint.
Az önmagában is aggasztó hír hatását csak fokozza, hogy a karantén miatt Trump tehetetlenségre van kárhoztatva: nem utazhatja be az országot, nem találkozhat szavazóival, nem tud erőt demonstrálni; ha rendben fel is épül, csak az utolsó két héten tudja bedobni magát a kampányba. Lehet, hogy ekkor már túl késő lesz.
Trump ennek ellenére természetesen nem mondott le a választási győzelemről, szűkös lehetőségeit igyekszik kihasználni. Bár a hírek szerint többször is kapott oxigént, illetve szteroidos kezelést, nem szivárgott ki róla kórházi ágyban fekvő fotó; öltönyt öltve beszédet is intézett Twitter-fiókján keresztül az amerikai néphez, sőt, az elnöki páncélautón kigurult integetni a kórház elé a felépüléséért imádkozó támogatókhoz. Más kérdés, hogy utóbbi cselekedete miatt komoly kritikákat is kapott, hiszen a kórház orvosai szerint a manőver során szinte biztosan megfertőzte a személyi védelmét ellátó elnöki testőröket.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 4, 2020
Trump már csak azért is kellemetlen helyzetben érezheti magát, mert unokahúga, Mary Trump szerint mindenfajta betegséget egész életében „megbocsáthatatlan gyengeségnek” tartott. Úgy tűnik, a szavazók ebben most egyetértenek vele. Az is lehet, hogy túlságosan nagy kockázatosnak tartanák egy olyan elnökjelöltre szavazni, akit a koronavírusos fertőzés miatt tartós egészségkárosodás, esetleg halál fenyeget. Ha Trump idejében felépül, ez az aggodalom elmúlhat, Trump pedig visszanyerheti elvesztett támogatóit.
Ne felejtsük el azt sem, hogy nem feltétlenül az nyeri meg az elnökválasztást, aki a legtöbb szavazatot szerzi. Négy évvel ezelőtt Hillary Clinton 2,8 millióval több voksot kapott, mint Trump, mégis elvesztette a választásokat, mert a kulcsfontosságú államok többségében Trump szerzett többséget.
Trump kihívója, Joe Biden az elnök betegsége után gesztust gyakorolva visszavonta az elnököt negatív színben feltüntető kampányhirdetéseit, ám sem a kampánykörútjait, sem egyéb megjelenéseit nem mondta le.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó: MTI/EPA