Melyek azok a zöldségfélék, amelyek csökkentik a vérnyomást?

2015-08-03_073656

Ezt a kérdést a vérnyomásproblémákkal küzdők közül sokan felteszik, mielőtt alávetnék magukat a gyógyszeres kúrának (természetesen senkinek sem ajánljuk, hogy cikkünk nyomán elbliccelje az orvosi vizsgálatokat
Étrendünk számos módon befolyásolja az egészségünket. Ha egészségesen és változatosan táplálkozunk, jobb a közérzetünk, láthatóan jobban is nézünk ki és javul az általános egészségi állapotunk.

Ezt valószínűleg már mindenki tudta. De vajon azt hányan tudták, hogy a zöldségek is képesek eredményesen szabályozni a vérnyomást? A magas vérnyomás sajnos napjainkra népbetegséggé vált, ugyanakkor a rendszeres zöldségfogyasztás az egyik hathatós módja lehet a természetes úton való vérnyomáscsökkentésnek.
Jó hír, hogy a legtöbb ilyen egészséges zöldség a kertben is megterem.

Levélzöldségek
Ide tartoznak például a következők: spenót, sóska, káposzta, fejes káposzta, kelkáposzta, fejes saláta, jégsaláta, rukkola, brokkoli. Valamennyi tápanyagokban gazdag, magas az A-vitamin, valamint a vastartalmuk. A cukor megemeli a vércukorszintet, ezzel szemben ezekben a zöldségfélékben nagyon kevés a cukor, így abszolút szívbarát növények. Természetes nitrátokat tartalmaznak, amelyek segítik a vérerek működését, csökkentik a szív terhelését, továbbá csökkentik a vérnyomást.

A levélzöldségek az esetek döntő többségében jó választásnak bizonyulnak a kiskerti termesztésre. Viszonylag könnyen termeszthetők, ízletes főételek, köretek készíthetők belőlük, de salátákba, szendvicsekbe is tehetjük.
A palánták nevelését már kora tavasszal elkezdhetjük, amikor a kert talaja már megművelhető, előkészíthető a kiültetésükhöz. Megfelelő éghajlati viszonyok mellett egy évben őszig kétszer is ültethetünk belőlük. Egyes levélzöldségek edényekben is jól fejlődnek.

Édesburgonya
Az édesburgonya élelmi rostban gazdag, antioxidánsokat, különböző vitaminokat tartalmaz. A benne található magnézium segít csökkenteni a vérnyomást. Korán ültessük, mivel hosszú időre van szüksége, mire termést hoz. A növény a meleg időjárást kedveli, így a kert meleg, napos szegletébe ültessük.

Borsó
A zöldborsó szintén tele van rosttal és szívbarát vitaminokkal. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a sárgaborsóban található fehérje segíthet csökkenteni a vérnyomást, valamint csökkenti a vese megterhelését. A borsó könnyen termeszthető, és viszonylag hamar termést hoz. Ügyeljünk arra, hogy a borsót korán vessük, mivel tavasszal fejlődik a legjobban, de nyári másodvetésre is alkalmas.

Cékla
A cékla rendkívül tápláló és nagy mennyiségben tartalmaz folsavat, mangánt és káliumot. Az időjárásra nem kényes, de a hűvösebb éghajlatot jobban kedveli. Ha a termését learatjuk, az egész növényt elfogyaszthatjuk, nem csak a gyökerét, hanem a zöld részeit is. Különösen jó választás a kiskerti termesztésre, mivel kedvező hatással van a szívműködésre.

Fokhagyma
Az apróra vágott vagy összezúzott fokhagymában egy allicin nevű vegyület szabadul fel, ami említésre méltó mellékhatások nélkül csökkenti a magasvérnyomást.

Zellermag
A hagyományos orvoslás a zellermagot évszázadok óta alkalmazza megfázás és influenza kezelésére, valamint vizelethajtóként.

Tökfélék
Ha igazán egészséges, szívbarát zöldséget keresünk, a tök ideális választás. Tele van béta-karotinnal és rosttal. Káliumtartalma segít csökkenteni a vérnyomást. Sokoldalú növény, számos különböző típusa (spárgatök, laskatök, cukkini, patisszon, sütőtök, stb.) ismert. Bármelyiket is válasszuk, mindenképpen biztosítsunk számára kellően nagy területet a kertben, ugyanis növekedéséhez sok helyre van szüksége. Az egészséges kerti talaj és a hosszú növekedési idény szintén feltétele a termés beérésének.

Paradicsom
A likopin egy erős antioxidáns, amelyet a paradicsom nagy koncentrációban tartalmaz. Ez az antioxidáns képes megakadályozni a koleszterin lerakódását az artériák falában, ezzel szabályozva a vérnyomást. A paradicsom továbbá nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, káliumot és rostot. Q10-koenzimtartalma segít a szív- és érrendszer egészséges működésének fenntartásában.

A paradicsom könnyen termeszthető a kertben. A paradicsompalántákat tavasszal ültessük ki, amikor a fagyveszély már elmúlt. Általában szükség van a növekvő növény kikarózására. Ha kevés hely áll a rendelkezésünkre, akkor alacsonyabb növekedésű balkonparadicsomot válasszunk.
Használjuk hát ki a kertet egy egészségesebb étrend és életmód kialakításához mind a magunk, mind a családunk számára. A felsorolt zöldségek mindegyike remek választás a vérnyomáscsökkentéshez és szívünk egészségének megőrzéséhez.