A Mabisz kommunikációs vezetője az InfoRádióban úgy nyilatkozott, hogy nyerhet, aki vár, ugyanis a biztosítók bevállalhatják a kockázatosabb utak biztosítását is a kialakult új helyzetben, ahol „minden ország vörös” Magyarországról nézve.
Példa nélkül álló figyelmeztetést tett közzé a Külgazdasági és Külügyminisztérium a konzuli szolgálat honlapján: a koronavírus-járvány miatt a világ egyetlen országába sem javasolják az utazást a magyaroknak. Ebből kifolyólag értelmüket és talán érvényüket is veszthetik az utasbiztosítások; ebben a helyzetben segít tisztán látni Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs igazgatója.
„A szerződési feltételekben szerepel az, hogy a Külügyminisztérium által utazásra nem javasolt országokra az utasbiztosítás nem vonatkozik, úgyhogy
a jelenlegi helyzet a biztosítókat is új lehetőségek, új feltételek elé állítja, hiszen időközben kiderült, hogy a V4-országokkal kapcsolatban megfelelő feltételek mellett az utazás lehetséges.”
Az utasbiztosítók tehát elkezdték már átgondolni, hogy a jelen helyzetben mit lehet tenni.
Egyes biztosítók már abban gondolkodnak, hogy megváltoztatva az eredeti szerződéses feltételeket az európai utazások biztosítását bevállalják; ezért tehát utasbiztosítást továbbra is érdemes kötni, mert az jó eséllyel érvényben marad, a magyarok mehetnek is külföldre, csak feltételekkel jöhetnek haza. Ezzel kapcsolatban viszont Lambert Gábor azt javasolja mindenkinek, várjunk, amíg kialakul, hogy a biztosítók hogyan reagálnak a helyzetre.
„Alapesetben a szerződésekben eddig az volt, hogy a külügy által nem javasolt térségekre nem tud a biztosító kockázatot vállalni, de valószínű, hogy ezt átgondolják a biztosítók, ráadásul
versenypiac van, ezért biztosítónként eltérhet, hogy hová milyen kockázatot vállalnak”
– húzta alá.
Számol azzal, hogy az emberek egyre kevesebb utasbiztosítást kötnek, az eddigi csökkenést a nyári átmeneti helyreállás sem kompenzálja, a tavalyi 17 milliárdos összesített díjbevétel nyomát bottal ütheti a piac.