Alaposan felkavarta a kedélyeket a bejrúti robbanás a Várpalota melletti Pétfürdőn. Nem véletlenül: a libanoni főváros kikötőjében 2750 tonna ammónium-nitrát robbant fel, elképesztő pusztítást okozva, a közeli műtrágyagyárban pedig ekkora mennyiségű anyagot két nap alatt legyártanak.
Az üzem és az ammónium-nitrát-tartály mindössze másfél kilométerre van a pétfürdői lakóteleptől, amit most a helyiek egy része aggasztóan közelinek érez.
– Ha az felrobbanna, nemcsak nekünk lenne annyi, hanem Várpalotának és a környező településeknek is. Még a Balatonon is lehetne érezni a detonációt.
Ráadásul a közelben van egy vegyi gyár is, félő, hogy onnan meg mérgező anyagok szabadulhatnának fel a robbanás után – mondta Zoltán, aki korábban dolgozott a nitrogénműveknél is.
– A gyárat fegyveres őrök védik, a dolgozóknak nemcsak sisakjuk van, hanem gázálarcuk is, a dohányzás pedig szigorúan tilos
– sorolta a biztonsági intézkedéseket.
Egész Pétfürdőt szirénarendszer védi, időnként szokták tesztelni is, felharsogva az egész települést.
– Van egy kimenekítési terv baj esetére, buszokkal szállítanák el a lakosságot, persze, kérdéses, hogy ez egy robbanás esetén mennyire hatásos – tette hozzá.
Kerestük a nitrogénművek vezetőségét, hogy megtudjuk, milyen biztonsági előírásokkal óvják a gyárat és a környező lakosságot az esetleges balesetektől a bejrúti események tükrében, de azt üzenték, egyelőre nem kívánnak nyilatkozni.
A gyárat, mint veszélyes üzemet, a katasztrófavédelem rendszeresen ellenőrzi.
– Mivel az ammónium-nitrát robbanóképes, valamint égésekor veszélyes gázok keletkezhetnek, a szabályzók szigorú iparbiztonsági hatósági felügyeletet írnak elő – magyarázta a Blikknek Dóka Imre, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.
– A halmazállapottól és töménységtől függően fontos szempont például, hogy zárt tartályban, száraz helyen, gyúlékony anyagoktól és gyújtóforrástól, valamint hőtől távol kell tartani, éghető anyagokkal nem tárolható együtt. Más esetben előírás, hogy vízzel nem érintkezhet – mondta a hatósági szakember, hozzátéve, hogy az esetleges mulasztásokért komoly bírságokat és szankciókat szabhatnak ki az illetékesek.
Különösen veszélyes anyag
Az ammónium-nitrátot robbanóanyagok és műtrágyák alapanyagaként használják. Az anyag önmagában nem gyúlékony, de mivel oxidálószer, még levegő jelenléte nélkül is segítheti más anyagok égését. Ezenfelül hő hatására, zárt térben vagy nagyobb erőhatások eredményeként robbanhat – olvasható az Ammónium-nitrát műtrágyák tárolásából származó veszélyek című cikkben a Hadmérnök egyik korábbi számában.
2750 tonna robbant fel
Több mint 200 ember meghalt és vagy 5000-en megsebesültek a múlt heti bejrúti balesetben, amikor 2750 tonna ammónium-nitrát robbant fel. A detonáció százezrek otthonát semmisítette meg, a tüntetések és a felháborodás hatására a héten lemondott a libanoni kormány is. A kár 2050 milliárd forintnyi összeg lehet.
blikk, Hirmagazin.eu