Összeállt a lista azokról a magyar zenekarokról, amelyeket – a hazai nagyfesztiválok szervezőivel karöltve – Lobenwein Norbert javasol a könnyűzenészek és háttérembereik megsegítésére indított támogatói programba.
Megvan a raktárkoncertekre javasolt fesztiválzenekarok százas listája / Illusztráció: Northfoto
Olyan együttes is van a sorban, amely a tömegrendezvények betiltásával tíz fesztiválkoncertet bukott.
A Blikk korábban többször is írt arról, hogy – sok más terület mellett – a szórakoztatóipar, ezen belül a zeneipar mennyire nehéz helyzetbe került a koronavírus-járvány megfékezésére hozott korlátozások miatt. A veszélyhelyzet bevezetésével a szektor müködése gyakorlatilag teljesen leállt, s bár június közepétől végül engedélyezték az 500 fő alatti rendezvények megtartását, a nagy tömegeket vonzó események, elsősorban a fesztiválok betiltásával azok a zenekarok, amelyeknek az éves bevétele főként a nyári koncertszezonból származik, hosszú időre jövedelem nélkül maradtak.
Bár a legtöbben csak a színpadon állókat látják, nem szabad megfeledkezni arról, hányan dolgoznak a kulisszák mögött azért, hogy egy-egy produkció arcai reflektorfénybe kerüljenek – a háttéremberek (roadok, technikusok, fényesek, fotósok, menedzserek, sajtósok, videósok, sminkesek, biztonsági őrök, sofőrök, és még sorolhatnánk), továbbá a rendezvények megvalósulásában közreműködő egyéb, kapcsolódó iparágak dolgozói ugyanúgy elveszítették a munkájukat, jelen állás szerint pedig elég bizonytalan, mikor tudnak visszatérni a szakmájukba, illetve visszatérnek-e egyáltalán, ha közben találtak más, biztosabb – netán jobban fizető – anyagi forrást.
Segélycsomaggal támogatják a zeneipart
Ahogy a Blikk is megírta, a kormány nemrégiben 5,3 milliárd forintot különített el a zenészek és a háttérembereik, továbbá 2 milliárd 120 millió forintot a rendezvény-, illetve fesztiválszervezők megsegítésére. Az elmúlt napokban több dolog is tisztázódott a zenekaroknak szánt pénz elosztásáról, amelyhez kidolgoztak egy támogatói programot. Hamarosan elindul egy úgynevezett raktárkoncert-sorozat, amelynek során
150 produkció juthat kiemelt gázsihoz, kárpótolván a korlátozások miatt elszenvedett bevételkieséseket.
Arról, hogy milyen módon lehet bekerülni a programba, kik és hogy döntenek a zenekarokról, mekkora anyagi segítség jár egy-egy produkciónak, illetve, hogy milyen formában zajlik a raktárkoncertek lebonyolítása, a múlt héten elég sok részlet kiderült. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő pontosította, kik azok, akik szakértőként részt vesznek a támogatói programban, a Campus Fesztivál programigazgatója a fesztiválszervezők szerepéről beszélt, Lobenwein Norbert pedig, akit több nagyfesztivál főszervezőjeként hívott segítségül a kormány, a Blikk megkeresésére azt is elmondta, mekkora anyagi támogatásra számíthatnak a felkért zenekarok.
Amit eddig megtudtunk:
- A kormány egy, a zeneipar megsegítésére elkülönített 5,3 milliárdos segélycsomagból kívánja támogatni a könnyűzenészeket és a velük szoros együttműködésben dolgozó háttérembereket.
- Kidolgoztak egy támogatói programot, amelynek során 150 raktárkoncert megvalósítását tervezik.
- Három „csatornán” keresztül zajlik a zenekarok kiválasztása; ennek lebonyolításában a kormány szakemberek javaslataira támaszkodik, akiket a Blikk megkeresésére Szentkirályi Alexandra a válaszlevelében meg is nevezett.
- A fesztiválzenekarok esetén Lobenwein Norbert segítségét kérték. A több nagyrendezvény (VOLT, a Balaton Sound, a MOL Nagyon Balaton, a B.my.Lake és a Strand Fesztivál) főszervezőjeként ismert szakember a hazai nagyfesztiválok szervezőcsapataival együttműködésben tesz javaslatot a zenekarok kapcsán.
- Az „élő legendák”csoportjába tartozó előadók kiválasztásában Rózsa István szakértelmében bízik a kormány, akinek személye kapcsán Szentkirályi kiemelte, hogy a hanglemez és koncert műfajban három évtizedes tapasztalattal rendelkezvén több, ma is népszerű előadó felfedezésével, pop-rock zenei ikonok menedzselésével vált ismertté.
- A népzenészek esetén Pál István segítségére számítanak, aki Liszt Ferenc-díjas magyar népzenész, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője.
- A Blikk megkeresésére Lobenwein Norbert elmondta: az ő javaslata alapján a felkért zenekarok ötszörös gázsira, de maximum 15 millió forintra számíthatnak egy-egy raktárkoncertért.
- A produkciók esetén a professzionális fény- és színpadtechnikáról, illetve a koncertek felvételéről és közzétételéről a Magyar Turisztikai Ügynökség koordinálásával az Antenna Hungária gondoskodik.
A fesztiválzenekarok listája már kész
Úgy tűnik, közben felgyorsultak a folyamatok: Lobenwein Norbert a Facebook-oldalán közölte, hogy a többi nagyfesztivál szervezőivel együttműködésben sikerült összeállítaniuk a listát azokról a zenekarokról, amelyek – javaslataik alapján – a kormány zeneipart támogató programjába meghívást kaphatnak. A szakember emellett több felmerülő kérdést is tisztázott, illetve a projekt kapcsán alakuló változásokról is beszámolt a nyilvános bejegyzésében „helyzetjelentés” címmel.
Elmondta: egy héttel ezelőtt kapott felkérést a kormánytól, hogy a hamarosan induló raktárkoncert-sorozathoz szervezzen 40-50 olyan zenekar, illetve előadót, amelyek és akik jellemzően résztvevők a hazai fesztiválokon. Lobenwein ismételten hangsúlyozta, hogy őt csak és kizárólag a fesztiválok kapcsán kérték fel, vannak más szakemberek is, akik a saját területükön hozzá hasonló feladatot látnak el. Azaz a kormány által bejelentett 150 raktárkoncert esetén eredetileg ő csak a felkért művészek egyharmadára tehet javaslatot.
Így lett az 50-ből végül 100 zenekar
Lobenwein a bejegyzésében leszögezte: mindenképp szerette volna még a látszatát is elkerülni annak, hogy ő, illetve a barátai-kollégái a saját ízlésük szerint válasszanak ki produkciókat. Így előálltak egy olyan javaslattal, amellyel elkerülték, hogy a döntés csak az ő kezükben legyen, amit el is fogadtak, így ennek szellemében végezték a munkát.
„A meghívható produkciók látszámát a kérésünkre az említett 40-50-ről 100-ra sikerült emelni. Emellett pedig felvettük a kapcsolatot 13 (korábban még csak nyolc – A szerk.), meghatározó hazai fesztivál szervezőjével. Arra kértük őket, a Raktárkoncert-projektben résztvevő 100 előadó listáját közösen állítsuk össze, a 13 fesztivál között 100%-os transzparenciával” – írja Lobenwein.
Az nem teljesen tiszta, vajon a listán szereplő 100 előadó mindegyike ténylegesen részt is vehet-e majd a támogatói programban, és ha igen, akkor az eredetileg bejelentett 150 raktárkoncertből esetleg 200 lesz, vagy marad a 150 és kevesebb hely jut a népzenei, illetve az élő legenda csoportba tartozó előadóknak. Az is lehet persze, hogy a szervezők által összeállított 100-as listából végül kormány-szinten választják ki azokat, akik a fesztiválos bandák eredetileg feleannyi számban meghatározott csoportjába kerülnek. Nos, ez pár napon belül biztosan kiderül.
Az Esti Kornél a „listavezető”
Ami biztos – és erre korábban a Campus Fesztivál programigazgatója is célzott már –: a 100-as lista a hazai nagyfesztiválok idei line-upjait alapul véve született meg.
A gyakorlatban mindez úgy történt, hogy a szervezők megnézték és összegezték, mely zenekarok hány fesztiválon vettek volna részt 2020-ban. A lista tetejére került az a formáció, amelyet a legtöbben hívtak volna meg, az aljára pedig azok, amelyeket csak egy-egy helyre. A 100-as sorba Lobenwein szerint mindenki belefért, akit 2-nél több fesztiválon láthatott volna idén a közönség. Mint elárulta, a lista elejére az Esti Kornél csapata került: ez az a zenekar, amely idén a legtöbb, összesen 10 nagyfesztiválon koncertezett volna.
A bejegyzésből az is kiderül, mely fesztiválok szervezői vettek részt a delegált zenekarok kiválasztásában – a korábban említett Fishing on Orfű, Szegedi Ifjúsági Napok – SZIN, FEZEN Fesztivál, EFOTT, VOLT Fesztivál Official, Strand Fesztivál Official, CAMPUS FESZTIVÁL official és a Művészetek Völgye mellett a Bánkitó Fesztivál, TÁBOR Fesztivál (korábban Sörolimpia), az East Fest Mezőtúr, a Rockmaraton Fesztivál és a Kolorádó idei meghívottjai is esélyt kaptak, hogy bekerüljenek a javasolt bandák közé.
Lobenwein a Facebook-oldalán azt írja, hétfőn elkezdtek egyeztetni a fesztiválszervezők által delegált csapatokkal. A végleges listát akkor közlik, amikor ezen minden banda esetén túl vannak. Annyit elárult, hogy a kiválasztott csapatok sora nagyon színes képet mutat. Ahogy ő fogalmaz: „Vannak benne egészen friss produkciók, egyértelmű fesztivál-headlinerek, régi motorosok és ígéretes előadók egyaránt”.
Lesznek, akik kimaradnak
Sajnos, az egyértelmű, hogy lesznek, akik ebből a támogatásból, ami sok zenekarnak segít, kimaradnak majd. Az is felvet bizonyos kérdéseket, hogy a kiválasztott együttesekkel dolgozó stábok tagjai közül hány főnek jelent majd ténylegesen segítséget egy-egy raktárkoncert, hiszen pirotechnikusokra, videósokra vagy pr-osokra nem valószínű, hogy nagy szükség lesz ezeken a fellépéseken. Persze, van olyan banda – mint például a Wellhello –, amely „családon belül” igyekszik olyan döntést hozni, ami mindenki számára kedvező lehet.
– Örülünk a lehetőségnek, még nem adtunk választ a felkérésre. Egy kikötésünk volt, a pénz a zenekar többi tagjának menjen az utolsó forintig. Én és Diaz nem szeretnénk kivenni a ránk eső részt
– mondta a Blikknek nemrégiben Fluor, aki több mint 30 fős stábért felel.
blikk / Hirmagazin.eu