A kínaiak sokszor kezdik a napot egy nagy tál congee-val, amely az öt elemes táplálkozás egyik alapköve. Az öt elemes táplálkozás legfőbb célja a gyomor és a lép egészsége.
A kínai gyógyászat minden baj legfőbb okozójának a gyomor és a lép elégtelen működését tartják, ezért úgy tartják, hogy ha egészségesek szeretnénk lenni, illetve maradni, akkor érdemes odafigyelni az egészséges táplálkozásra. A gyomor és a lép erősítésére többféle módszert ismernek, köztük a gyomortonikként is használatos congee (ejtsd: kondzsi),, melyet nem csak a gyógyító táplálkozás használ rendkívül sokrétűen és előszeretettel, hanem a kínai reggelik egyik elengedhetetlen szereplője is.
A congee olyan Kínában, mint nekünk a vajas-lekváros kenyér, a kínai étkezés egyik alapvetése. Leginkább reggelire eszik, valamilyen zöldséget pirítanak-párolnak hozzá, néhol sült vagy főtt tojás is jár hozzá. A congeet tehát sósan fogyasztják. A hajnalban nyitó kifőzdékben legalább annyira gyakori, mint a szállodák (büfé)asztalain. Ez az egyik legjobb reggeli, amit el tudunk képzelni: tápláló és könnyű.
Nagyon praktikus reggelire, ugyanis egy nagy adagot megfőzhetünk belőle, és felmelegítve akár két perc alatt is elkészülhet a sietős hétköznapok első étele.
Minden nap másfajta zöldséget vagy magokat lehet adni hozzá, így változatos és izgalmas lesz a reggel.
A congee kínai neve hszi fan (xi fan), melyet leginkább rizsvízként fordíthatunk. E név valószínűleg abból fakad, hogy a rizst congee készítésekor nagy mennyiségű vízben, hosszú ideig főzzük. A rizs helyett használhatunk kölest vagy más gabonákat is (a kínaiak is így tesznek). A congee rendkívül kedvezően hat a gyomorra, ugyanis a hosszú főzési idő miatt nagyon könnyen emészthetővé válik, gyorsan felszívódik. Krónikus betegeknek, lábadozóknak, a szülés utáni időszakban a kismamáknak emiatt gyakran főznek congee-t, továbbá általános erősítő hatása is van.
A congee-t gyakran zöldségekkel és/vagy gyógynövényekkel szolgálják fel, melyek egyrészt az ízesítő szerepét töltik be, másrészt a hatását is erősítik. A legkülönfélébb zöldségek mellett (spenót, édeskömény, zellerszár, sárgarépa, retek), tehetünk bele magokat (dió, fenyőmag, szezámmag, mák), főtt babféléket (vörösbab, mungóbab), gyógynövényeket és fűszereket is (gyömbér, pásztortáska, cickafarkfű, bors). Mivel a „rizsvíz” erősít a gyomrot és a lépet, ezáltal a tápanyagok felszívódása is sokkal hatékonyabb, így a hozzáadott alapanyagok hatása is felerősödik.
Congee (alaprecept)
Hozzávalók: (4 adaghoz): 10 dkg jó minőségű jázminrizs, ötszörös mennyiségű víz.
Elkészítés: tegyük a rizst egy csészébe vagy mérőedénybe. Miután a rizst az edénybe tettük, mérjük ki a csészével vagy mérőedénnyel a víz mennyiségét. A rizst tegyük fel főni egy vastag falú lábasban, és fedő alatt(!) alacsony lángon főzzük 2,5-3 órán keresztül. Amikor elkészült (az összes vizet felszívta a rizs), várjuk meg míg kihűl (tehetjük hideg vízfürdőbe az edényt a folyamat gyorsítása kedvéért), és tegyük hűtőbe. Ha mindig csak tiszta kanállal nyúlunk bele, egy hétig minden további nélkül eltartható. A tálalásnál csak a kreativitás szabhat határt, a fent részletezett hozzávalókból.
Fontos!
1. A fedőt ne emelgessük, mert elillan a jótékony gőz, mely a rizs egyenletes puhulásáért felelős!
2. Alacsony lángon főzzük a congeet, ugyanis egyrészt ez biztosítja, hogy a rizsszemek egyenletesen megfőjenek, másrészt pedig annál táplálóbb a congee, minél hosszabb ideig főzzük.
otelemesetrend