A 2016. január 1. előtti teljesítésű számlákra alapozott, behajtathatatlanná vált követelések áfájának visszatéríttetésére nyitva álló határidő nem járt le 2020. áprilisában. 2020. augusztus 10-ig még nyitott a pálya, visszaigényelhető a NAV-tól az elveszettnek hitt áfa.
A visszatérítési kérelmek benyújtására nyitva álló határidő az Európai Bíróság tavaly októberben a Porr-ügyben hozott (C-292/19. számú) döntéséhez kapcsolódik. Az adózás rendjéről szóló törvény az áfa-visszatérítési kérelmek benyújtására nyitva álló – egyébként nem jogvesztő – 180 napos határidőt a döntés közzétételétől számítja. A korábbi – hatóságok által is elfogadott – jogértelmezés a döntés közzétételének a bírósági végzés kihirdetését tekintette és annak dátumától (2019. október 24-től) számította a 180 napos határidőt. Emiatt sok gazdálkodó igyekezett 2020. április 21-ig benyújtani Áfa-visszatéríttetési kérelmét az adóhatósághoz, nem kevesen azonban későn kaptak észbe és lecsúsztak az említett határidőről.
„A megváltozott jogértelmezés alapján a 2016 előtti behajthatatlan követelések áfájának visszakérésére azonban még 2020. augusztus 10-ig van lehetőség!”
Az új, a gazdálkodók számára kedvező jogértelmezés szerint, a közzététel nem az európai bírósági döntés kihirdetésével, hanem az Európai Unió Hivatalos lapjában történő megjelenésével azonos, ugyanis a jogvitában közvetlenül nem érintett harmadik felek ettől az időponttól kezdve szerezhettek tudomást a döntésről. A Porr-ügy esetében az Európai Unió Hivatalos lapjában való megjelenés dátuma 2020. február 10. Amennyiben innen számítjuk a 180 napos határidőt, úgy 2020. augusztus 10-ig még egy hónapjuk van az érintetteknek a 2015. december 31. előtt teljesített ügyletekből fakadó követelések áfájának visszatéríttetésére.
Kiket érint a behajthatatlan követelések áfa visszaigénylése kapcsán ez a lehetőség?
Mindazokat a gazdálkodókat:
- akik 2016. előtt teljesített termékértékes vagy szolgáltatásnyújtás kapcsán áfát hárítottak át számlájukban a vevőjükre, azonban az áfa fedezetéhez véglegesen nem jutottak hozzá és
- akik a pénzügyi rendezetlenség véglegességét megfelelő dokumentumokkal alá tudják támasztani, vagy legalábbis valószínűsíteni tudják, hogy nem jutottak (és nem is fognak hozzájutni) az ellenértékhez;
- akik önellenőrzés és bírságkockázat nélkül szeretné javítani a cash-flowját a visszatérített áfa és a kapcsolódó késedelmi kamat összegével,
- aki szerette volna 2020. április 21 -ig érvényesíteni a régi követeléseinek az áfáját, de bármilyen okból kifolyólag kicsúszott a határidőből.
Miben különbözik az 2016. előtti követelések áfájának érvényesítésére vonatkozó eljárás a 2016. utáni követelésekre vonatkozó szabályozástól?
- Önellenőrzés helyett indokolt és megfelelő dokumentumokkal alátámasztott kérelmet kell benyújtani a NAV-hoz;
- a jogosulatlan áfa-visszaigénylések kapcsán megszokott gyakorlattal ellentétben, a kérelem elutasítása esetén sem szabhat ki adóbírságot az adóhatóság;
- nem kell megfelelni a 2020. január 1-től az Áfa törvényben szabályozott szigorú és összetett feltételrendszernek, így a kérelemben szabad bizonyítással lehet alátámasztani a követelés behajthatatlanságát;
- egzakt feltételrendszer hiányában, a 2016. előtti követelések kapcsán lehetőség nyílhat például:
- magánszemély vevőkkel szemben fennálló behajthatatlan követelések áfájának, továbbá
- a faktorált követelések áfájának visszaigénylésére is, illetve
- nem kell eleve lemondani a nem független felek közötti ügyletek kapcsán felmerült és vevő által véglegesen meg nem finanszírozott áfa visszakéréséről sem stb.
Mi a helyzet behajthatatlan követelések áfájának elévülésével?
A 2016. előtti követelések között is vannak/lehetnek olyanok, amelyek tekintetében még nem telt le az adójogi elévülés mind a mai napig. A régi követelések jelentős csoportja esetében azonban a legnagyobb ellenfél – egyúttal az adóhatósági elutasítás leginkább kézenfekvő hivatkozási alapja – az elévülés lehet.
Kulcsfontosságú tehát annak megítélése, hogy mely dátumot kell a követelés-elévülés kezdő időpontjának tekinteni:
- a követelés alapjául szolgáló ügylet teljesítési időpontját?
- a végleges behajthatatlanná válás időpontját?
- esetleg a visszatérítési igény megnyílásának időpontját?
Valamennyi fentiekben említett időpont mellett szólhatnak érvényes jogi érvek pro és kontra, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy melyik kérdésre válaszolunk igennel és melyikre nemmel:
- amennyiben az első kérdésre mondunk igent, úgy viszonylag sok követelés áfájáról mondunk le;
- amennyiben a második és harmadik kérdésre kísérlünk meg megalapozottan rábólintani, úgy egyre több és több követelés áfája kapcsán csillanhat fel a visszaigénylés reménye.
A fenti dilemmák megoldása és az esélyek reális mérlegelése érdekében forduljon bizalommal szakértőnkhöz.
Behajthatatlan követelések áfa-visszaigénylése
Az Európai bíróság döntése és az Áfa tv. alapján az adózóknak lehetőségük van az általuk már teljesített, de a vevő által pénzügyileg nem rendezett ügyletek kapcsán az áfa visszaigénylésére. Keresse tanácsadóinkat a részletekért!
Az Európai Bíróság döntése alapján a régi (2015. dec. 31. előtti) behajthatatlan követelések áfája visszakérhető a NAV-tól a közösségi jog szabályai alapján, 2020. augusztus 10-ig. Az Áfa tv. 2020 január 1-től hatályba lépő új szakasza alapján pedig a vevői nem fizetés üzleti kockázatának terhe az áfa terén is lekerül a termékértékesítést/szolgáltatásnyújtást teljesítő adózók válláról, amennyiben az Áfa tv-ben foglalt szigorú feltételek teljesülnek.
Hogyan tudják behajthatatlan követelésük áfáját visszaigényelni a cégek?
A fentiek alapján 2020. január 1-jét követően kétféle út is nyitva állhat azon vállalkozások számára, melyek a múltbeli, pénzügyileg nem rendezett követelések kapcsán csökkenteni szeretnék áfaveszteségüket.
- A múltbeli követelések egyik csoportjánál enyhébb feltételek mellett ugyan, de szoros határidőn belül nyílik lehetőség az áfa visszatéríttetésére 2020. augusztus 10-ig.
- A követelések másik csoportja esetén viszont csak szigorú, és összetett törvényi feltételrendszernek való megfelelés esetén válik lehetővé az áfa visszaigénylése.
A múltbeli követelések kapcsán felmerülő áfaigények érvényesítéséhez mindenekelőtt a követelés alapjául szolgáló ügylet teljesítési időpontját szükséges tisztázni!
Érdemes megpróbálni a beragadt áfa visszaszerzését, akár folyamatban lévő ügyről, akár új eljárásról van szó!
A múltbeli követelések minősítése, a lehetséges igényérvényesítési módok kimenetelének, illetve költséghatékonyságának mérlegelése, a járulékos igények érvényesítése komoly adójogi felkészültséget igényel. Az ügyek helyes kezelése és a visszaigényelhető pénzösszeg maximalizálása érdekében forduljon bizalommal szakértőinkhez, akik készséggel állnak rendelkezésére.
Szakértőink e-mail címe a cikk alján találhatóak!
1. Áfa-visszaigénylés az Áfa tv. alapján
2020. január 1-től a 2015. december 31-ét követően teljesített ügyletekből fakadó követelések áfatartalma az Áfa tv. tételes rendelkezésére hivatkozva csak önellenőrzéssel, komplex feltételrendszernek való megfelelés esetén, jelentős adminisztrációval lesz visszakérhető.
A törvényi feltételeknek való megfelelés kapcsán vizsgálni szükséges:
- Magát a követelést (pl. egyenes vagy fordított adózás hatálya alá tartozik-e az ügylet),a követelés fedezettségét (fennáll-e kezesség, bankgarancia, biztosítás stb.),a szállító és a vevő közötti részesedési, befolyásolási viszonyokat, a behajthatatlan követelésként való elszámolás indokát, illetve a követelés életkorát, stb..
- Másfelől a vevő és a szállító cégjogi és adójogi státuszát a tranzakció teljesítésének, valamint behajthatatlan követelésként való elszámolásának időszakaiban.
2. Áfa-visszaigénylés a közösségi jog alapján
A fenti törvényi szabályozás által le nem fedett, például a 2015. december 31. előtti követelések kapcsán az áfa visszakérésére közvetlenül a közösségi jog általános alapelveire hivatkozva nyílhat még lehetőség 2020. augusztus 10-ig szélesebb körben is. Az utóbbi esetekben elengedhetetlen:
- Az elévülés, illetve
- a behajthatatlanság körülményeinek
egyedi és személyre szabott vizsgálata, az igényérvényesítés lehetséges kimeneteleinek szakszerű mérlegelése.
Hogyan tudnak segíteni Önnek adószakértőink?
- Haladéktalanul áttekintik a rendelkezésre bocsátott adatok alapán, hogy pontosan milyen összegű már behajthatatlannak minősülő, vagy azzá váló követelése lehet a cégnek a jövőben.
- A behajthatatlan követelésekhez kapcsolódó információk alapján adótanácsadóink felvázolják a követendő metódust, és megteszik a szükséges lépéseket az áfa-visszatérítési igény érvényesítése érdekében.
Felkészülés a jövőbeni áfaproblémák kezelésére
Az új szabályozás a jövőben keletkező és behajthatatlanná váló kintlévőségek esetében is lehetőséget jelent a Társaságok számára áfaproblémáik kezelésére. A jövőbeni nagy összegű követelések kapcsán indokolt a preventív megközelítés, előzetes felkészülés.
Ennek keretében szükséges annak átgondolása, hogy:
- Miképpen fejleszthetők, automatizálhatók a partner-ellenőrzési folyamatok!
- A vevő egyes – Áfa tv. által meghatározott – paramétereinek ellenőrzése miképpen integrálható a már létező ügyviteli folyamatokba annak érdekében, hogy a termékértékesítő/ szolgáltatásnyújtó már a teljesítéskor fel tudjon készülni az esetleges jövőbeli behajthatatlanná válásra!
- Milyen szerződéses elemek beépítésére lehet szükség preventív jelleggel?
rsm, Hirmagazin.eu