Hirmagazin
Image default
Családi kassza

Gyorsfelmérés a veszélyhelyzetben a háztartások pénzügyi magatartásának változásáról

A Pénzügyi Tudatosság Facebook látogatóinak több mint 60 %-a a járvány ellenére is tovább tudott takarékoskodni, sőt 20 %-a a válsághelyzet ellenére is tudta növelni a megtakarításai

– derült ki az Állami Számvevőszék olvasói körében végzett gyorsfelmérésből.

A koronavírus okozta gazdasági hatások a háztartásokat is negatívan érintették, hiszen egy esetleges jövedelem kiesés nagymértékben rontja anyagi helyzetüket, ami befolyásolja mind a számlák befizetését, mind a hitel-visszafizetési és a megtakarítási képességet is. Ez pedig azt eredményezheti, hogy az emberek nem tudják fenntartani családjukat, háztartásukat.

Az Állami Számvevőszék gyorsfelmérést végzett a Pénzügyi Tudatosság Facebook oldalának olvasói körében azzal a céllal, hogy képet kapjon arról, hogyan változtak az emberek, háztartások pénzügyi szokásai, magatartásai, egy váratlan esemény bekövetkezésekor, jelen esetben a járvány okozta válsághelyzetben.

A lekérdezés online kérdőív segítségével történt a Pénzügyi Tudatosság Facebook oldalán, amely elsősorban az 1115 követő számára volt elérhető és kitölthető. A teszt kitöltésére 1 hét állt a rendelkezésre, 2020. április 28. és május 5. között.

A felmérés középpontjában az OECD által készített felmérés három nagy témaköre állt: a költségvetés készítés, a megtakarítás és a hitelfelvétel.

Az Állami Számvevőszék Pénzügyi Tudatosság Facebook oldal olvasói közül a válaszadókról elmondható, hogy a legnagyobb arányban pénzt félre tevő fogyasztók városban élnek, diplomával rendelkeznek, családban élnek és 35-45 éves korosztályba tartozó hölgyek, akik nagyobb figyelmet fordítnak a háztartásban a pénzügyekre.

Pozitív, hogy a válaszadók majdnem 70%-a a válság hatására kevesebbet költött. A válaszadók nagy része tehát visszafogta a költéseit és csak kis számban voltak azok, akik többet költöttek a járvány előtti időszakhoz képest.

 

 

Gyorsfelmérés a veszélyhelyzetben a háztartások pénzügyi magatartásának változásáról

 

A válaszadóknak kicsit több mint fele (54 %) vallotta azt, hogy készít költségvetést, miközben szinte ugyanannyian tervezték át a költségvetésüket a járvány hatására, mint amennyien nem foglalkoztak ezzel. Ebből az a következtetés vonható le, hogy valószínűleg a költségvetést készítők azok, akik újra tervezték kiadásaikat és bevételeiket. Vagyis akinek beépült a mindennapjaiba a tervezés mint szokás, az egy válsághelyzetben is úgy reagál, hogy tervezéssel indít. Ami azért egy jó hír, mert az ÁSZ üzenetei régóta egyértelműek: a jó gazdálkodás alapja a pénzügyi tervezés, hiszen ez az, ami kiszámíthatóságot és biztonságot jelent a családok számára. Az ÁSZ úgy véli, ezt a törekvést kell továbbra is erősíteni a családoknál.

 

 

Gyorsfelmérés a veszélyhelyzetben a háztartások pénzügyi magatartásának változásáról

 

A megkérdezettek közel fele nem élt a hitelfizetési moratóriummal, és elég nagy arányban, 41 %-ban nyilatkoztak úgy, hogy nem is érinti őket, tehát nincs hitelük. Az a tény, hogy ilyen nagy számban fizették továbbra is a törlesztő-részleteket, összefüggést mutat azzal, hogy a válaszadók több mint fele továbbra is ugyanúgy dolgozott, tehát nem volt jövedelem kiesése.

 

 

Gyorsfelmérés a veszélyhelyzetben a háztartások pénzügyi magatartásának változásáról

 

A válaszadók többsége, 63 %-a nem változtatott megtakarításai szokásaikon, tehát a járvány ellenére is tovább tudtak takarékoskodni. Pozitív, hogy 20 %-a jelenlegi helyzetben is tudta növelni a megtakarításait és mindössze 16 % válaszolta azt, hogy csökkentette.

Összességében elmondható, hogy a Pénzügyi Tudatosság Facebook oldal olvasói közül a kitöltők pénzügyileg tudatosak, felkészültek, terveznek és fegyelmezettek. Ahogy az is látszik, hogy érdemes a cikkeinkben rámutatni alapösszefüggésekre, mert azokat könnyedén lehet hasznosítani.

Az OECD kutatás rámutatott, hogy a 2008-as válság elmúltával 2010 és 2018 között a lakosság a pénzügyeit tekintve egyre inkább tücsök, mint hangya módjára élte. Azonban válaszadóink nagy része szerencsére a hangya életmódot választotta.

A fenti eredmények tükrében továbbra is fontos cél, hogy az Állami Számvevőszék tovább fejlessze a magyar társadalom pénzügyi tudatosságát, megerősítve azokat, akik jó úton vannak, és felelősen támogassa és utat mutasson azoknak, akik még keresik azt.

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Sokan kaphatnának több pénzt az államtól, csak épp nem tudnak róla

Géza

Korábban jön a családi pótlék

Géza

Babaváró hitel: általános bemutatás, a 2024-es változások, a leggyakrabban feltett kérdések, minden, ami fontos és természetesen sok-sok videó a példák illusztrálásához csak nálunk! – videók

Géza
Megszakítás