Egyre több azonos nemű pár formál igény arra, hogy gyereket fogadhasson örökbe arra hivatkozva, ehhez joga van.
… Azonban felmerül a kérdés, hogy az örökbefogadás miről is szól, arról, hogy a felnőttek kielégítsék, megszerezzék bizonyos jogaikat, vagy arról, hogy adott esetben a több traumát is átélt gyerekek szerető családban nőhessenek fel.
Schittl Eszter, a CitizenGo a magyarországi kampányigazgatója a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta, egyre inkább igényt formálnak az azonos nemű párok arra, hogy gyereket fogadhassanak örökbe az egész világon. Arra hivatkoznak, diszkrimináció, ha nem fogadhatnak örökbe gyereket, ha az állam egy olyan jogtól akarja őket megfosztani, amellyel a hagyományos családmodellt követő párok rendelkeznek.
Miről is szól az örökbefogadás?
Feltevődik a kérdés, miről is szól az örökbefogadás; arról, hogy az örökbe fogadott gyerekek szerető családban nőhessenek fel, vagy arról, hogy az azonos nemű párok jól érezzék magukat – mondta Schittl Eszter.
Hozzátette, véleménye szerint
az örökbefogadás a gyerekekről szól és nem a felnőttekről, és azok különböző igényeiről. Ugyanakkor fontos tisztázni, nincs gyerekhez való jog,
mint ahogy azt az azonos nemű párok követelik – hangsúlyozta.
Az ENSZ egyik egyezménye is leszögezi, a gyermeknek joga van ahhoz, hogy lehetőség szerint ismerje biológiai szüleit, és ők neveljék fel. Azonban, azoknak a gyerekeknek, akik valamilyen sajnálatos oknál fogva elkerülnek biológiai családjuktól, joguk van ahhoz, hogy szerető családban nőjenek fel. Az ő esetükben az állam feladata az, hogy megvédje és érvényesítse a gyerekek érdekeit – mondta.
Magyarországon az azonos nemű párok nem fogadhatnak örökbe gyerekeket
Kiemelte, Magyarországon hivatalosan homoszexuális párok nem fogadhatnak örökbe gyerekeket, azonban tapasztalható, hogy
egyre több azonos nemű pár játssza ki a törvényt úgy, hogy a pár egyik tagja egyedülállóként nyújtja be az örökbefogadási kérelmet.
A beszélgetés végén Schittl Eszter arról is beszélt, hogy több kutatás is rámutat arra, hogy az azonos nemű párok által nevelt gyerekek sokkal több érzelmi és mentális problémával küzdenek, mint azok a társaik, akik hagyományos családban nőnek fel, vagy azok, akik csonka családban nevelkednek.