A szupercallát, több fotós képeiből és videóiból, teljesen megismerheted!
Aki nyaralni készül, hetekkel korábban böngészi az időjárás-előrejelzéseket, és reménykedik a strandidőben. Nem így a viharvadászok, akik a természet tombolásakor érzik elemükben magukat.
Minél feketébb az ég és csapdosnak a villámok, tombol a szélvihar, a Miskolcon élő Habi Attila (34) is annál izgatottabb. A viharok rajongója lesi a műholdképeket, a mérési adatokat, és ha a természet nagyon készül valamire, ő akár szabadságot is kivesz, és szintén megszállott barátaival több száz kilométert is autózik, csak hogy közelről lássa és fotózhassa a legnagyobb viharokat.
Képeiket meteorológusok használják fel, hogy pontosan milyen időjárási jelenség alakulhatott ki egyes helyszíneken, volt-e például tornádó.
De ahogy a horgásznak sincs mindig kapása, időnként a viharvadász is hiába indul nagy hévvel.
– Legutóbb Jászberénybe mentünk feleslegesen, elmaradt a vihar, amire számítottunk. Túl sok volt a felhő ahhoz, hogy elég energia halmozódjon fel a légkörben
– igazolta Attila a régi igazságot, miszerint a kevesebb néha több.
Bár cudar viharos idő van másfél hete, múlt vasárnap Budapestet elöntötte az eső és a jég, kedden Debrecenben pusztított a vihar, Attila és megszállott barátai mégsem elégedettek.
– Bárikus mocsárhelyzetnek
is hívjuk ezt a mostani medárdi időjárást, magas a levegő nedvességtartalma, bárhol lehet zivatar, és nem tud jelentősen elmozdulni a légtömeg és nem is tud annyira felmelegedni. Kicsit olyan dagonyázós az idő. Nincs elég energia a légkörben, hogy például szélnyírás alakuljon ki, ami pedig feltétele a szupercellának és esetleg a tornádónak – osztotta meg a reménytelen helyzetet a Vasárnapi Blikk-kel a viharvadász.
Pártai Lucia, az eumet.hu vezető meteorológusa európai nyári monszunként emlegeti ezeket a heteket.
– A néphagyomány szerint ha Medárd napján esik, akkor negyven napig esik. Ebből annyi mindenképp igaz, hogy az évnek ebben az időszakában gyakran hosszan és erősen csapadékos az időjárásunk, volt már, hogy négy hétig tartott a Medárd – közölte a meteorológus.
A jelenség kialakulásában több tényező játszik közre. Ilyenkor áll legmagasabban a nap és ilyenkor legerősebb a földfelszínre jutó napsugárzás és így a hőenergia is.
Ez hirtelen felmelegíti a talaj feletti levegőt, az felemelkedik, helyére pedig nyugatról vagy délnyugatról tengeri és óceáni eredetű nagy nedvességtartalmú levegő áramlik, ami megint felmelegedve felszáll és a magasban zivatarfelhőként kicsapódik. Ha nagyon magasra jut, jéggé fagyva jégverésként pusztít lent. Most egy ciklon is örvénylik Európa felett, és az Adria felől kavarja hozzánk a nedves levegőt.
Hogy pontosan meddig, azt nem tudni, egyelőre csak annyi látszik, hogy a következő héten több lesz a napsütés és valamivel kevesebb az eső.
Az viszont biztos, hogy ahol kisüt a nap, ott most nagyon le lehet égni a déli órákban, mindenki használjon fényvédőt.
Attilán és Lucián kívül, más is rajong ezekért az égi jelenségekért.. Schmall Rafael lefotózta, és le is videózta a szupercellát!