A veszélyhelyzetben a lakosság számára jelentős könnyebbséget jelentő intézkedés volt az elektronikus receptek kiváltásának egyszerűbb szabályozása.
Amikor a járvány elkezdődött, az a szabályozás volt életben, amely szerint a más számára az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe feltöltött recepteket csak felírási igazolással vagy az EESZT-ben rögzített meghatalmazással és a kiváltó személyazonosságának igazolásával lehetett kiváltani. A felírási igazolást pedig már nem volt kötelező kiállítani (csak a beteg kérésére, valamint 14 éven aluli páciens részére történő vényírás esetén volt előírás).
A járvány kezdetén az idősek védelmében elrendelt intézéskedések – mint a kijárási korlátozás, a háziorvosi ellátás átterelése a telefonos és elektronikus ügyintézés felé, illetve a személyes kormányhivatali ügyintézési lehetőségek szűkítése járványvédelmi okokból – komoly kihívás elé állították azokat, akik ugyan vállalták volna a hozzátartozóik, ismerőseik receptjeinek kiváltását, ám nem volt meghatalmazásuk vagy felírási igazolásuk.
Ezt a helyzetet orvosolta a március közepétől hatályos szabályozás, amely egyébként az EMMI tájékoztatása szerint még a veszélyhelyzet lejártát követő 90 napig mindenképpen hatályban maradt volna.
Az érintettek szerint viszont jobb lenne ezt a rendszert tovább is fenntartani – a bizonytalanságnak Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter vetett véget a Kormányinfón, miután az Infostart kérdésére megerősítette, hogy a kormány tervei szerint megmaradna az e-receptek kiváltásának könnyített módja.