A parlament a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése céljából módosított több adózási szabályt.
A képviselők 136 igen szavazattal, hét nem ellenében és 29 tartózkodás mellett fogadták el a pénzügyminiszter javaslatát. Az Országgyűlés döntése alapján
- a szociális hozzájárulási adó július 1-jétől 17,5 százalékról 15,5 százalékra csökken.
- Ezzel megegyezően mérséklődik a kifizetőt terhelő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) is, amely így szintén 15,5 százalék lesz.
- A Ház határozata alapján a kisvállalatiadó kulcsa a jelenlegi 12 százalékról 11 százalékra csökken.
- Törvénybe foglaltak a bankok járványügyi különadójával kapcsolatos szabályokat is, ami alapján a teher mértéke 0,19 százalék.
A képviselők lehetővé tették továbbá, hogy a cégek akár teljes nyereségüket társaságiadó-mentesen félretehessék egy négy éven belül megvalósuló magyarországi beruházásra, amennyiben annak összege nem haladja meg a 10 milliárd forintot.
Törvénybe foglalták a kiskereskedelmi adót
A kormány által a koronavírus-járvány alatt rendeletben kiszabott kiskereskedelmi adóra vonatkozó szabályozást a képviselők 122 igen szavazattal, 18 nem ellenében és 33 tartózkodás mellett fogadták el.
A Ház döntése alapján a kiskereskedelmi adót kizárólag 500 millió forintos éves árbevétel felett kell fizetni, annak mértéke sávosan változik:
- 500 millió forint és 30 milliárd forint közötti adóalap esetén 0,1 százalék,
- 30-100 milliárd forint között 0,4 százalék,
- az ezt meghaladó esetekben pedig 2,5 százalék.
Varga Mihály előterjesztése indoklásában hangsúlyozta, a kormány elkötelezett a munkát terhelő adók, a jövedelemadók csökkentése, a gazdasági növekedés erősítése mellett, a költségvetési egyensúly megőrzése érdekében pedig továbbra is a forgalmi-fogyasztási adókra kívánja helyezni az adórendszer súlypontját.
Kiemelte, a fogyasztás adóztatása egyben környezetvédelmi jelentőséggel bír, hiszen a nagyobb fogyasztás több negatív környezeti hatással jár, magasabb károsanyag kibocsátást keletkeztet.