Nyakas-hegy vonulata elnyújtott és nagyjából 320-300 méteres magas

– mondta Schwarcz Gyula térképész.

A Nyakas-hegy jelentős része Natura 2000-es terület, vagyis az európai ökológiai hálózat fontos része. A tetőre, a zsámbéki kereszthez, amelynek tövében a védett tavaszi hérics és árvalányhaj is virágzik, a Szent Norbert-tanösvényen keresztül vezet az út. Ezen kívül Zsámbék térsége több lenyűgöző romtemplomot is rejt.

A XIII. században épült késő román-kora gótikus stílusú premontrei bazilika romjai Zsámbékon (Fotó: MTI/Kollányi Péter)

A Nyakas-hegy vonulata elnyújtott és nagyjából 320-300 méteres magas – mondta az M1 Itthon vagy! című műsorában Schwarcz Gyula térképész, aki szívesen nézegeti ezeket a formákat, vonulatokat: éppen a közelmúltban rajzolta le a Zsámbéki-medence kicsinyített mását is.

Több érdekes nevű hely is található Zsámbék környékén

Schwarcz Gyula kitért arra, hogy a Zsámbéki-medence Idegenforgalmi Egyesülettel közösen készítettek egy térképet, amivel az volt a céljuk, hogy a helyi turisztikai látványosságokat, vendéglátóhelyeket összefogják. Kiemelte, a kutatómunka során több érdekes nevet is találtak, ilyen például a szinte csak a vadászok által használt „Kifli-föld”, vagy éppen a „Gáspár-csillag” helynév.

Az „Óriások lépcsőjét” már többen ismerik. Ez egy útnak a része, ami Tökről, Anyácsapusztára vezet – mondta Schwarcz Gyula. Hozzátette, Anyácsa egy régi falu volt, lakói pedig az „Óriások lépcsőjén” keresztül mentek a boltba.

A Nyakas-hegy szarmata mészkőből áll, az egyik legjellemzőbb, legszebb kibukkanása ennek a pados, lépcsőzetes alakzat, amely egész sokáig, közel száz méter mélységig eltart és kedvelt kirándulóhely – mondta.

A szarmata mészkő évmilliók örökségét őrzi

Bármennyire hihetetlen, mégis itt

valaha a Tethys-óceán hullámzott, a benne úszkáló, lebegő élőlények azonban nem tűntek el nyom nélkül,

a szarmata mészkő évmilliók örökségét őrzi, kőbe zárt csigát és kagylót, azonban kardiumot is gyakorta találni.

A Nyakas-hegy lankái kiválóak szőlőtermesztésre

A cardium kagyló szívformájú héja kiállta az idő próbáját. Sőt, még Tök település egyik borászata is felvette a nevét. A Nyakas-hegy lösz borította lankái igazán alkalmasak a szőlőtermesztésre, főleg a ropogós fehér boroknak ad jó alaptalajt, illetve a pezsgőkészítésnek.

A térségben folyamatosan művelés alatt vannak a hegyoldalak, a töki ember nagyon szereti a zöldveltelinit illetve a királylánykát – mondta Monostori Balázs a Cardium borászat borásza.

A Nyakas-hegy jelentős része Natura 2000-es terület

A pincék reneszánszukat élik, az egykori kőbányára viszont a természet jelentkezett be. „A szikla, hiába mutatja lelkét kőkeménynek, az évek alatt úgyis ellágyul”. A repedésekben megkapaszkodó növények előbb vagy utóbb győzelmet aratnak, és tájsebet takarnak. A murvabányát csakúgy, mint az óriások lépcsőjét, az egyik tanösvény állomásként is érinti.

A Nyakas-hegy jelentős része Natura 2000-es terület, vagyis az európai ökológiai hálózat fontos része. A tetőre, a zsámbéki kereszthez, amelynek tövében a védett tavaszi hérics és árvalányhaj is virágzik, a Szent Norbert-tanösvényen keresztül vezet az út.

A zsámbéki öregtemplom története az 1186-os évig nyúlik vissza

A zsámbéki öregtemplom úgy vonzza a tekintetet, hogy a szem alig tud elszakadni tőle. A háromhajós premontrei bazilikát és a szorosan hozzátartozó monostort még a törökök sem rombolták le, csak erődítménnyé alakították.

 A premontreiek az 1186-os körül érkeztek Zsámbékra, amikor III. Béla király második feleségével Capet Margittal egy bizonyos Ainar lovag érkezett Franciaországból

– mondta Balázs Mónika Csilla, a Zsámbéki Közművelődési Intézet és Könyvtár intézményvezetője. Hozzátette, Ainar lovag hozott magával premontrei szerzeteseket és ő kapta a királytól Zsámbékot és környékét birtokul. Ezen a birtokon építette fel ezt a bizonyos premontrei prépostságot.

1763. június 28-i földrengés, amelynek epicentruma Komáromban volt, a Zsámbéki-medencében is érezhető volt. A földrengés következtében a bazilika északi mellékhajó boltozata oldalfala is összeomlott.

Zsámbék szomszédjában, Tök település határában a repcetáblák ölelésében egy másik, sokkal kisebb romtemplom hirdeti, hogy errefelé is fontos volt a hitélet. Ezek a kövek bizonyára jó néhány pünkösdi szentmisét hallhattak az idők során.

A romtemplom korát megbecsülni is nehéz. Vannak, akik az építés idejét az Árpád-kor előtti időkre teszik és úgy gondolják, hogy ez a templom nem Tökhöz, hanem egy, a föld színéről mára eltűnt másik településhez tartozott.

A „kókuszt” célja Budapest légterének védelme volt 

Egy másik ma már szinte romosnak nevezhető terület életkora viszont nagyon is ismert. Az elhagyott zsámbéki légvédelmi rakétabázist, fedőnevén „kókuszt”, azért építették az 1980-as évek elején, hogy a főváros légterét védje, biztosítsa háború, támadás esetén. A bázison légvédelmi rakétákat állomásoztattak – mondta Légrády Lajos repülőgép restaurátor. Hozzátette,

1996-ig töltötte be ezt a feladatot a bázis és 1996 után egy színházi bázissá alakult át, illetve itt kapott helyet a repülésrégészeti kiállítás is.

A titkos légvédelmi bázisnak nemcsak az a különlegessége, hogy szépen lassan visszahódítja a természet, hanem az is, hogy eredeti állapotában maradt fenn.

hirado, Hirmagazin.eu

ElőzőA nagy, fehér.. – képek
KövetkezőMár okostelefonról is lehet számlát kiállítani
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza