Múlt hét óta terjed az interneten az az álhír, miszerint a hazai kórházakba lélegeztetőgépek helyett hasznavehetetlen, alvási légzéselégtelenség kezelésére alkalmas készülékek érkeztek.
A cikket a Magyar Hang közölte, de rövid időn belül számos sajtóorgánum átvette. Ennek állításait korábbi írásunkban cáfoltuk.
Május 18-án azonban újabb cikket közölt a témában az Index: „A koronavírusos betegek lélegeztetése a szakmai ajánlások alapján csak invazív módon javasolt.”
EZ EGY ÁLHÍR!
AZ IGAZSÁG AZ, HOGY A NONINVAZÍV LÉLEGEZTETÉST IS JAVASOLJÁK AZ ENYHÉBB KORONAVÍRUSOS MEGBETEGEDÉSEK ESETÉN.
A Szegedi Tudományegyetem több szerkesztőséghez is eljuttatta a következő sajtóközleményt: „A négy hazai orvosképző egyetem által az ITM támogatásával megvalósított eszközbeszerzés maradéktalanul megfelel az Egészségügyi Világszervezet megújult ajánlásának, amely a koronavírusos betegek esetében inkább a non-invazív ellátást javasolja.”
A közlemény szerint a készülékek abban segítik az orvosokat, hogy minél inkább kitolhassák, lehetőség szerint pedig teljesen megelőzzék az invazív lélegeztetést. Továbbá a gépek hozzájárulnak a lélegeztető gépről lekerült betegek utógondozásához is.
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásán túl a British Medical Journal leghatékonyabb gyakorlatokat tartalmazó gyűjteménye is számos esetben javasolja a noninvazív lélegeztetést. A noninvazív eszközök mellett a súlyosabb esetek ellátásához 140 invazív lélegeztetőgép is érkezett az egyetemekre.