hirmagazin_2015-07-29_114543

Forrás: vg.hu
Több szempontból is egyedi lesz az új Windows operációs rendszer piaci bevezetése, hiszen a Microsoft ennél a termékénél még soha nem alkalmazott üzleti modellt választott, emellett a szoftver egységes platformot teremt számos eszköz számára. Az új megoldásnak először a tesztelésben is részt vevők örülhetnek.

Mik ezek?
Ma teszi elérhetővé az egyéni felhasználók számára új operációs rendszerét a Microsoft, igaz, eleinte csak azok juthatnak hozzá a szoftverhez, akik a tesztelésében is részt vettek. A megoldást a Windows 7 és Windows 8.1 rendszert használók ingyen érhetik el, ezzel a lehetőséggel egy évig élhetnek. A megfelelő Windows-verziókban már júniusban megjelent a tálcán egy kis ikon, amelyre kattintva regisztrálhatnak a felhasználók az új operációs rendszerre. Ennek az a jelentősége, hogy az első fázist követően több hullámban terjesztik ki a letöltés lehetőségét, és a korábban regisztráltak így előbb juthatnak hozzá az új operációs rendszerhez.

A Windows 10-et elődjeitől alaposan eltérő modellel vezeti be a piacra a Microsoft, a társaság az egyéni felhasználók egy részének ingyen adja a szoftvert, és az alkalmazások extra funkcióiból, illetve a szolgáltatásokból remélnek komolyabb bevételt. A vállalkozásoknak, valamint a régebbi verziókat használóknak azonban fizetniük kell majd, a Home változat 119, a Pro verzió 199 dollárba kerül.

Az új megoldás további érdekessége, hogy a nagy háttérkapacitással rendelkező asztali gépektől az olcsó okostelefonokig minden operációs rendszert futtató eszközön működhet majd. Az új operációs rendszer 190 országban 111 nyelven lesz elérhető, és a vállalat célkitűzése, hogy két-három év alatt egymilliárd személyi számítógépen, okostelefonon és táblagépen használják.

A Net Applications előrejelzése szerint a Windows 10 lehet a Microsoft legsikeresebb operációsrendszer-bevezetése. A társaság prognózisa szerint másfél év alatt több mint 410 millió személyi számítógépre (PC) telepíthetik az alkalmazást. Az operációs rendszerek elemzésével foglalkozó cég felmérése alapján leginkább a 8-as és a 8.1-es megoldást használók mutatnak majd hajlandóságot arra, hogy az új alkalmazásra váltsanak, háromnegyedük valószínűleg a júliusi kiadást követő 18 hónapban lecseréli operációs rendszerét. A becslések szerint mintegy 1,5 milliárd PC-n fut jelenleg a Windows valamelyik verziója, így ha beválik a Net Applications visszafogott prognózisa, akkor a gépek 27 százalékán cserélhetik le a régi megoldást a legújabbra mindössze másfél év alatt, ami a Microsoft legsikeresebb operációsrendszer-bevezetése lenne.

A világ vezető szoftvercége több újítást is bevezet a Windows 10-nél. Például a Cortana nevű digitális asszisztens is része a rendszernek, valamint egy teljesen új internetböngésző, az Edge. De a biometrikus azonosításhoz szükséges megoldásokkal is ellátták az alkalmazást, igaz, ezek használatához megfelelő eszközök is kellenek.

A Microsoftnak szüksége lenne a nagy sikerre, a vállalatnak ugyanis gondot okoz a Nokia tavaly megvásárolt mobiltelefon-gyártó részlege. Az ügylet miatt az április–júniusi időszakban 7,5 milliárd dollárnyi értékcsökkenési leírásra kényszerült a cég, emellett további több százmillió dollárt vittek el az átszervezés költségei. Ezek miatt a vállalat 3,2 milliárd dolláros veszteségről számolt be a júniusban zárult üzleti negyedévben, míg egy évvel korábban még 4,6 milliárd dollár volt a nyereség. A társaság néhány hete jelentette be azt is, hogy 7800 pozíciót megszüntetnek, elsősorban a mobiltelefongyártó részlegnél.

Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu