Marseille-ben érték el a reményt keltő eredményt, így az eljárást kísérleti jelleggel egy újabb kórházban is bevezetik, jelentette be a francia kormány szóvivője. A hatóságok egyelőre nagyon óvatosak az amúgy reményt keltő hír kapcsán.
Hidroxiklorokin a neve annak a gyógyszernek, amellyel Didier Raoult prefesszor immár több, mint egy hónapja koronavírusos betegeket kezel, bevallása szerint sikerrel. A Marseille-i egyetemi kórházban az infektológia és mikrobiológia doktoraként dolgozó szakember hétfő este egy szakmai konferencián beszélt eddig elért eredményeiről. A tizennyolc perces videó az interneten is elérhető.
Didier Raoult azt mondta, eddig 24 személynél próbálták ki a kezelést, és az eredmények biztatóak. A betegeknek a hidroxiklorokint tartalmazó Plaquenil nevű készítményt adták, melyhez a vírusölő Azithromycin nevű antibiotikumot párosították.
– mondta a szakember.
A professzor amúgy már a járvány kezdetén beszélt a klorokin alkalmazhatóságáról egy francia televízióban, de megnyilvánulásával a hatóságok nem igazán foglalkoztak. Egyes vélemények szerint az óvatosság oka az volt, hogy
a klorokinnak több, meglehetősen komoly mellékhatása is lehet. Például súlyosan károsíthatja a szem ideghártyáját, ami vaksághoz is vezethet.
Nem véletlen, hogy Didier Raoult hétfő esti konferenciáján külön kitért a hidroxiklorokin adagolásának a fontosságára. A Marseille-i eredmények közzétételét követően az egészségügyi miniszter kedden engedélyezte, hogy a professzor által kidolgozott kezelést más kórházban is alkalmazzák.
A kormány szóvivője ugyanakkor hangsúlyozta: egyelőre nem tekinthető tudományosan bizonyítottnak, hogy Didier Raoult kezelése valóban hatékony, ezért azt más, független orvoscsoportoknak is ki kell próbálniuk.