A klímaváltozás hatása
Kutatók tíz éven keresztül vizsgálták az üvegházhatást okozó gázokat az Amazonas-medencében. A kutatás eredményei – amelyet még nem publikáltak – azt mutatják, hogy az esőerdő, amely létfontosságú szén-dioxid elnyelő, gyorsabban válhat szén-dioxid kibocsátóvá, mint ahogy azt korábban gondolták. A vizsgálatok szerint az esőerdő egyötöde szénforrássá vált – olvasható a bbc.com-on.
Ennek egyik oka az erdőirtás. A fák növekedés közben elnyelik a szén-dioxidot a légkörből; az elpusztult fák viszont felszabadítják azt.
Az elmúlt években jelentősen csökkent az esőerdő mérete a fakitermelésnek, erdőégetésnek köszönhetően.
Az elmúlt tíz évben Luciana Gatti professzor az üvegházhatást okozó gázokat vizsgálta az amazóniai dzsungel különböző részein érzékelőkkel felszerelt repülőgéppel. Vizsgálatai azt mutatták, hogy a csapadékos évszakokban az esőerdő továbbra is nagy mennyiségben nyeli el a szén-dioxidot, azonban az erdőirtással leginkább érintett területek elveszítették ezt a képességüket. Gatti szerint az Amazonas délkeleti része – amely a teljes esőerdő húsz százaléka – széndioxid kibocsátóvá vált, és évről-évre rosszabb a helyzet.
„Az esőerdő délkeleti része szénforrássá vált. Száraz és csapadékos években is hasonló eredményeket tapasztaltunk”– mondta Gatti.
Carlos Nobre, Luciana Gatti professzor munkatársa a megfigyelést „nagyon aggasztónak” nevezte, mert véleménye szerint „egy fordulópont kezdetét jelentheti”.
Kutatásaik eredményeiből arra a következtetésre jutott, hogy az elkövetkező harminc évben az Amazonas több mint fele esőerdőkből szavannává alakulhat. A tudósok évtizedekkel ezelőtt felhívták a figyelmet: eljön az a pont, ahol az erdő nem tud megújulni, és több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit elnyel.
„Az 1980-as és a 90-es években ez az Amazonas évente kétmilliárd tonna szén-dioxidot nyelt el a légkörből” – mondta Nobre professzor.
„Mára ez 1-1,2 milliárd tonna szén-dioxidra csökkent évente” – tette hozzá.
A címlapfotó illusztráció.
hirado, Hirmagazin.eu