forrás: Sárán Judit/hirado.hu

Három hét alatt nem lehet magabiztos vezetési tudást szerezni, hiába is hirdetik ezt egyes autósiskolák – vélekedik az oktatói szakma jelentős része. A rövid képzési idő ráadásul jócskán megdrágítja a vezetői engedély megszerzésének egyébként is jelentős költségeit. Az elméleti oktatásban azonban – pontosabban a vizsgáztatásban – olyan változások értek be, amelyeket az oktatók is üdvözölnek.

Jóval többen szereztek B kategóriás jogosítványt az idei év első felében, mint tavaly ugyanezen időszakban. Több mint 41 ezren tettek sikeres forgalmi vizsgát, ez tízszázalékos növekedés 2014 első félévéhez képest.

Új KRESZ-kérdések: az oktatók üdvözlik a változásokat

Az elmúlt fél évben vizsgázóknak már megújult és kibővült KRESZ-vizsgakérdésekre kellett felelniük. Kikerültek az elavult helyzetekre és technikai megoldásokra vonatkozó feladatok, helyüket a korszerű megoldásokra vonatkozók vették át. Nemcsak több lett a kérdés, a „minőségük” is jobb lett – állapította meg a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH).

Négyszeresére bővült a kérdések adatbázisa, emellett a képadatbázis is komoly mértékben gyarapodott. Az NKH szerint a korszerűsített kérdések biztosítják, hogy a vizsgázó ne pusztán bemagolja a vizsgán adódó szituációkat, hanem meg is tanulja a KRESZ szabályait. A tanulók tehát rákényszerülnek az elméleti tananyag tényleges elsajátítására és a gondolkodásra, ezáltal jóval felkészültebben kerülnek ki a forgalomba.

Az NKH közlése szerint a bukások száma nem emelkedett az új kérdések bevezetése óta, az átállás zökkenőmentes és sikeres volt. A közlekedési hatóságnál abban bíznak, hogy a változások pozitív hozományaként a közlekedésbiztonság és a közlekedési kultúra is javulhat Magyarországon.

Az oktatásban részt vevők szerint is ideje volt a változásnak. Rideg Szilvia, egy vidéki autósiskola vezetője úgy véli, a mostani vizsgakérdések életszerűbbek és elgondolkodtatóbbak. A szakember szerint, ha valaki jogosítványt szerez, azzal gyakorlatilag egy gyilkos fegyver kerül a kezébe. Ezért fontos, hogy a helyzeteket nem bemagolni kell, hanem megérteni és a gyakorlatban jól alkalmazni.

Jogosítvány alig egy hónap alatt?

Huszti László, a Szakoktatók Országos Érdekképviseleti Egyesületének elnöke szerint a magabiztos vezetéstudás megszerzéséhez legalább két hónapra van szükség az elméleti és gyakorlati tanulással együtt.

A hatályos jogszabály szerint a tanulóknak minimum 29 órát kell vezetniük és 580 kilométert szükséges megtenniük ahhoz, hogy gyakorlati vizsgát tegyenek. Amennyiben levezették a 29 órát, de nincs meg a szükséges kilométer, pótórákat kell venniük.

Ehhez képest egyes autósiskolák két-három hét alatt megszerezhető jogosítványok ígéretével próbálják az érdeklődőket magukhoz csábítani. Huszti szerint a jövőben ez komoly problémát okozhat az utakon, az oktatást komolyabban kellene venni.

Rideg Szilvia szerint sem lehet ilyen rövid idő alatt megtanítani valakit vezetni, a két hónapos képzési időre mindenképpen szükség van. Ráadásul tapasztalatai szerint a tanulók is nagyon sokat változtak az elmúlt években.

„Csepegtetni kell nekik a tudást és rá kell hangolni őket a közlekedési gondolkodásra. Egyszerre kell oktatónak, pszichológusnak és családterapeutának lenni a cél eléréséhez” – állítja a szakember.

A hirado.hu rövid kutatás után talált olyan fővárosi autósiskolát, ahol vállalják a háromhetes képzést, elejétől a végéig. Igaz, kiemelt ügyintézéssel, amelynek díja 75 ezer forint. Így a gyorsan megszerzett B kategóriás jogosítvány több mint 250 ezer forintba kerülhet.

hirmagazin_2015-07-28_064725
Illusztráció. MTI-fotó: H. Szabó Sándor

Az autósiskolákat is ellenőrzik

Az autósiskolák persze nem csak árban, hanem gyakran színvonalban is erősen különböznek egymástól.

Éppen ezért évente többször is ellenőrzi az NKH és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség a gépjármű-vezetői képzésben érintett cégeket. Azt vizsgálják, hogy a képzők vállalási feltételei, írásos tájékoztatójuk, valamint a tanulói szerződések milyen viszonyban állnak egymással. Ellenőrzik azt is, hogy a képzők valóban azokat az árakat kínálják-e a vizsgázónak, amelyet a reklámokban ígértek.

Az iskolaválasztásban segíthet, hogy a Nemzeti Közlekedési Hatóság honlapján bárki betekintést nyerhet egy-egy autósiskola teljesítményébe, valamint láthatja az ott tanuló sikeres vizsgázók számarányát. A rendszer lényege, hogy általános és objektív tükröt mutasson az autósiskolák tevékenységéről és kiszűrje a tisztességtelenül működő cégeket.