– Elég megnézni a résztvevő szervezetek listáját. Idén is jön az ukrán Karpatszkij Szics, akik roma táborokat gyújtogatnak. Magyar részről érkezik a többszörösen betiltott Betyár Sereg, akik cigányokat terrorizálnak vidéken. Résztvevő évek óta a Combat 18 nevű német neonáci csoport, akiket most tiltottak be, mert meggyilkoltak egy CDU politikust. Arról nem is beszélve, hogy sok közülük szélsőjobboldali terrorszervezetként is van számon tartva – magyarázta az egyik névtelenséget kérő szervező.

Részben ezért is a megemlékezést a rendőrség korábban betiltotta, de a bíróság nem látta indokoltnak a gyülekezési jog korlátozását, így idén is zöld utat kapott Becsület Napja. A hatóságok viszont nagy erőkkel vonultak ki a helyszínre és arcfelismerő kamerákat, valamint kordonokat helyeztek ki mindenhová.

A kordonon túl hangos katonai indulók próbálták meg elnyomni a bekiabálásokat. A fekete bomber dzsekit viselő és árpádsávos zászlókat lengető résztvevők a koszorúzás előtt meghallgatták a neonáci Rechte egyik vezetőjét is, aki elmondta: nem érti hazájában miért hurcolták meg, miután Budapesten Hitlert éltette.

A felvonulástól 3 budai kerület vezetése is nyilvánosan elzárkózott. Ők békésebb módon Ostrom 75 címmel, egy fotókiállítással emlékeznek meg a kitörés 160.000 áldozatáról. A történészek ugyanis ma már egyetértenek abban, hogy az 1945-ös kitörési kísérlet nem hőstett volt, hanem öngyilkos kísérlet a náci birodalom megóvására.

euronews, Hirmagazin.eu