Budapesten és egy vidéki városban is gyanús betegeket vizsgáltak az orvosok.

Egyik olvasónk a rokonát vitte az ügyeletre, ahol – állítása szerint – ott épp egy fertőzött férfit láttak el, aki nemrégiben érkezett a Távol-Keletről.

Lázas volt, és köhögött. Maszkot viselt, és infúziót kapott a közös váróban. A nővérek egymás közt beszélték, hogy maszk és kesztyű nélkül ne is közelítsék meg. Budapestet hívták, hogy mi a teendő. Este a nővér azt mondta, hogy nem kell aggódni és pánikolni, de nem adhatnak semmi információt

– számolt be olvasónk.

Kerestük a kórházat, láttak-e el koronavírus-gyanús beteget, de nem kaptunk választ.

Egy budapesti iskolában közben egy diákról tudják úgy az osztálytársai, hogy megfertőződhetett a koronavírussal és karanténban ápolják.

A tanuló fiú a napokban tért haza Kínából, pénteken tanítás közben rosszul lett, kórházba vitték. A beteg kamasz osztálytársainak szülei tegnap negyedóránként hívogatták a kórházat, és e-mailekkel bombázzák az iskola igazgatóját, hogy mehetnek-e a gyerekek hétfőn iskolába.

A Blikk megtalálta Kínában a 12 millió lakosú Hszianban élő Lukács Petra (24) angolnyelvtanárt. Arról mesélt, hogy a városban már 8 embert diagnosztizáltak koronavírussal.

„Kötelezővé tették a maszkok viselését, és sok programot elhalasztottak, például színház- és mozielőadásokat” – mondta Petra. „A hatóság mindenkit arra kér, maradjon otthon. Amikor a bevásárlást házhoz rendeltem, nem engedték be a futárt se a lakóparkunkba. Bár beláthatatlan ideig szünetel az iskolákban a tanítás, egyelőre nem tervezem, hogy hazautazok Magyarországra” – mondta lapunknak.

Lukács Petra Kínában próbálja elkerülni a fertőzést

Lukács Petra Kínában próbálja elkerülni a fertőzést

Müller Cecília országos tiszti főorvos közben az M1 csatornán állította, nincs tudomásuk magyarországi koronavírusos betegről.

Itthon kicsi az esélye a koronavírus-járványnak, viszont a tünetek hasonlóak az influenzához, Magyarországon pedig éppen most influenzajárvány van.

„A koronavírus azonosítása laboratóriumi módszerekkel lehetséges, és ennek feltételei már megvannak Magyarországon” – mondta Müller Cecília. Hozzátette: a szakemberek vizsgálják a koronavírus nemrégiben létrejött változatát, keresik az ellenszerét, kutatják a terjedését.

Az országos tiszti főorvos hangsúlyozta: figyelni kell az alapvető higiéniai szabályokra, javasolt a minél többszöri kézmosás és a „tüsszentési etikett” betartása. A vírus csak élő sejtekben szaporodik, így például a Kínából érkező csomagok teljesen veszélytelenek.

Nincs magyar érintettje a Kínából kiinduló koronavírusnak, Magyarországon két gyanús esetet vizsgáltak ki, de egyiknél sem igazolódott be a fertőzés

– jelentette ki Menczer Tamás külügyi államtitkár. Felhívta a figyelmet, hogy mivel a kínai hatóságok lezárták Vuhan várost és az azt körülvevő Hopej tartományt, így senkinek nem javasolják a beutazást, mert onnan kijutni jelenleg nem lehet.

A kormány négy Vuhanban tartózkodó magyar állampolgárról tud. Szállodában laknak és munkavállalási céllal érkeztek az országba, valamint egy magyar férfival tartják a kapcsolatot Hopej tartományban, ők mind jól vannak, azt azonban egyelőre nem lehet tudni, mikor hagyhatják el a térséget.

A koronavírus 24 órán belül kimutatható

Szlávik János infektológus, a Szent László kórház főorvosa elmondta a Blikknek, mit tudhatunk eddig a rettegett vírusról.

A Szent László kórház és Szlávik János főorvos készen áll a betegek ellátására /Fotó: RAS ARCHIVA Szent László kórház és Szlávik János főorvos készen áll a betegek ellátására /Fotó: RAS ARCHIV

Európát is elérte a koronavírus, több európai városban is találtak fertőzötteket. Itthon is vannak ellentmondásos információk. Kezelnek koronavírusos pácienst a László kórházban?

Szlávik János: Egyelőre nem. Ahhoz, hogy valakinél egyáltalán a gyanú felmerüljön, Kínában, Vuhanban kellett járnia. Ez a kór nem terjed olyan intenzíven, mint az influenza, hogy valaki megkapja, felszáll a metróra, és sokan megbetegszenek tőle. December vége és január vége között a 10 milliós Vuhanban csak 2000 beteget regisztráltak. Egy influenzajárvány esetén több százezer beteg lenne. Ez az új koronavírus szorosabb kontaktussal fertőz, jórészt családtagok, illetve egészségügyi dolgozók kapták el.

Miért olyan veszélyes mégis?

Szlávik: Mert 25-30 százalék is lehet a halálozási arány, jellemzően idős és legyengült betegek között. Ez egy vírus, ami ha bejut a tüdőbe és tüdőgyulladást okoz, nincs rá gyógyszer, az immunrendszernek kell legyőznie. Nagyon hasonlít a 2003-as SARS-járványra, amit akkor úgy sikerült megállítani, hogy „karanténba tették” a fertőzött területet és a betegeket. Két hét múlva kiderül, most is időben léptek-e a kínai hatóságok, mert két hét a lappangási idő. Ha a vírus nem tud tovább fertőzni, eltűnik. Európában is csak olyan betegeket találtak, akik Vuhanból jöttek.

Hogyan derülhet ki itthon valakiről, hogy vírushordozó?

Szlávik: Ha a térségből érkezik és tünetei vannak, a központi biológiai laborban 24 órán belül kimutatható a vírus. Ekkor kerülhet a páciens a László kórházba. Ahogy korábban, most is készen állunk.

Így védekezzen

Védekezni gyakori és alapos, félperces kézmosással lehet a vírus ellen, és érdemes használni körömkefét is, ugyanis a körmök alatt is megbújhatnak a kórokozók. Minden étkezés előtt mossunk kezet, ne nyúlkáljon a szájához, se a szeméhez, mert beviheti a vírust a szervezetébe. A kézfertőtlenítők önmagukban most nem sokat érnek. Kerüljük a kézfogást. A maszkviselés sem nyújt biztos védelmet.

Fotó: ShutterstockFotó: Shutterstock

Eddigi fertőzött országok

Kína 1975*

Franciaország 4*

Ausztria 1*

Skócia 4*

Észak-Írország 1*

Németország 1*

Kanada 1*

USA 1*

Japán 2*

Thaiföld 5*

blikk, Hirmagazin.eu