Veszélyes útra lépett a magyar kormány, amikor egy tagja feljogosítva érezte magát, hogy más tagországok kormánytagjait szidja és rágalmazza
– számolt be a hvg.hu arról, hogyan értékelte Gwendoline Delbos-Corfield EP-képviselő Kovács Zoltán nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkár keddi Twitter bejegyzéseit, melyből kisebb botrány lett Brüsszelben.
Ahogy arról korábban beszámoltunk Kovács épp egy magyar jogállamiságról folytatott vitán szegte meg a szabályokat azzal, hogy kommentárjaival szivárogtatott egy zárt ülésről. Az Általános ügyek tanácsában a 7-es cikkely szerinti eljárás keretein belül történő meghallgatás egyébként éppen a magyar fél kérése miatt nem volt nyilvános.
A francia zöldpárti Delbos-Corfield viszi tovább a holland, szintén Judith Sargentini rapportőri munkáját, miután ő nem is indult a 2019-es EP-választásokon.
A francia politikus részt vett azon a reggelin, melyre Magyarországot képviselőket is meghívták (, a tagállami képviselők találkoztak az EP delegációjával, és jelen volt a jogállamisági eljárásban „érintett” két biztos, a cseh Vera Jourova és a belga Didier Reynders is.
Minél tovább habozik az Európai Tanács Magyarország ügyében, annál rosszabb lesz a helyzet, napról napra. A kormány eddig távozásra kényszerített egy egyetemet, szűkítette a civilek terét, és eltávolított bírókat. Már több mint egy év telt el azóta, hogy a Parlament többsége megszavazta az eljárás megindítását, és még mindig nincs világos képünk arról, hogy mi lesz a következő lépés a folyamatban, lesz-e bármilyen intézkedés – közölte az EP-képviselő a reggeli után.
A magyar újságíróknak pedig arról beszélt, hogy a Sargentini-jelentés elfogadás óta romlott a helyzet Magyarországon, az egyetemi szabadság és a kultúra terén). Nem érzi időszerűnek egy újabb jelentés készítését, de azt mondta, hogy jövőre újabb magyarországi látogatás tervez az EP-küldöttségével. Az Eurológus információi szerint a misszió jövő év februárja és áprilisa között érkezhet majd Magyarországra.
Az eljárás folytatásához az is fontos, hogy azt a következő féléves elnökséget vezető Horvátország ezt kezdeményezze. A most záruló finn elnökség minden korábbinál aktívabb volt ezen a téren – mondta Delbos-Corfield, hozzátéve, hogy bár neki már jelezték, hogy folytatni kívánják a folyamatod, de a még nem nyilatkoztak erről.