Budapest — Gyilkosságok, leszámolások és betörések – alig néhány évtizeddel ezelőtt ezek a bűncselekmények Budapest hétköznapjaihoz tartoztak.

Napjainkban már kezdenek a feledésbe merülni olyan ikonikus alakjai és helyszínei a magyar alvilágnak, amelyek máig meghatározó szereplői a főváros hangulatának.

Kinek ne jutna eszébe a Margit körúton utazva a Fenyő-gyilkosság? A napjainkban ismét sokat emlegetett Prisztás József kivégzése a Ladik utcában? Máig beleborzongunk olyan nevekbe, mint P. Tamás vagy Jozef Rohác, pedig jobb esetben csak a sajtóban találkozhattunk velünk.

Dezső Andrásnak, az Index újságírójának Maffiózók mackónadrágban című könyve ebbe a világba kalauzolja el az olvasót, felidézve a 80-as és a 90-es évek alvilági hangulatát.

Dezső András – Maffiózók mackónadrágban

– Mindig is szerettem olyan témákkal, csoportokkal foglalkozni, amelyeket bonyolult felderíteni. Számomra ilyen az alvilág is – mesélte a Blikknek a szerző, akit már jó ismerősként kezelnek ennek a rejtélyes világnak a szereplői.

Hogy ne csak a könyvben mutassa be a híres események szereplőit, munkatársunkkal egy „vértúrán” körbebarangolta a legendás helyszíneket.

Ladik utca

A félreeső, csendes óbudai utca neve mára már összefonódott a Prisztás-gyilkossággal. A vállalkozót saját kocsijában lőtte agyon merénylője, aki egy biciklivel tekert áldozata járgánya mellé. A kivégzés 1996. november 1-jén, 23 éve történt, ám most ismét a bíróság látókörébe került. A gyilkosságot ugyanis magára vállalta a szlovák Jozef Rohác (63), ám vallomásában rengeteg ellentmondás van. Az ügy miatt jogerős büntetését tölti a gyilkossággal eredetileg megvádolt férfi, H. István.

A Prisztás-gyilkosság a Ladik utcában történt 1996-ban /Fotó: RAS-archívum

Eötvös utca

Markó Béla a hetvenes évek rettegett gengsztere volt. Betörőként kereste meg a kenyerét, később már másra bízta a piszkos munkát. Amikor érezte, hogy egyre forróbb a talpa alatt a talaj, menekülőre fogta. Sikerült átvágnia a nyomozókat, és nyelvtudás nélkül kijutott az Egyesült Államokba. Kevesen tudják róla, hogy a legendás alvilági nehézfiú egy Eötvös utcai lakáson osztozkodott az édesanyjával.

Eötvös utcában lakott Markó Béla

Margit körút

A Margit körút neve szinte egybeforrt Fenyő Jánoséval (†44) az évek alatt. A médiavállalkozót még 1998-ban végezte ki Jozef Rohác, amikor a piros lámpánál várakozott autójával. Bár Jozef Rohácot mint gyilkost és P. Tamást mint megrendelőt már elítélte a bíróság, nemrég Gyárfás Tamás (70) neve is felbukkant a merénylet kapcsán. Az ügyészség ugyanis felbujtóként nevezte meg az egykori médiavállalkozót és volt úszóelnököt. Ez ügyben még nem indult bírósági tárgyalás.

Fenyő Jánossal a Margit körúton végeztek 1998-ban /Fotó: RAS-archívum

Hallo Bar (90-es évek)

A Király utcában a mai napig üzemelő bárban a kilencvenes években szinte napi rendszerességgel fordultak meg a zsaruk. Az alvilági tagok kedvenc szórakozóhelyén ugyanis többször volt robbantás, mint a város bármelyik másik pontján. A merénylők nem válogattak, néha bombát, máskor kézigránátot dobtak a szórakozóhelyre. Az utolsó, 1998-as robbantás nem sokkal azután történt, hogy a szórakozóhely akkori tulajdonosa balesetet szenvedett a Margit hídon. Az autóban nem egyedül ült, két rendőr társaságában utazott, így jelzésértékűnek tartják a két héttel későbbi robbantást.

A Hallo Bar a mai napig a Király utcában van

A Hallo Bar az alvilági tagok kedvenc szórakozóhelye volt /Fotó: Fortepan/Bauer Sándor

Old Firenze

Senkit ne tévesszen meg: bár patinás hely, történelmi környéken, az Old Firenze a rendszerváltás előtti évek egyik ismert bűnfészke volt. A lebujban az éjszakai élet szinte minden kétes alakja megfordult, a betörők is szívesen jöttek ide. Itt tűntek fel először a bűnözők és a kidobók, azaz a portások mellett a sportolók is. Dezső elmondása szerint a birkózókat és bokszolókat előbb vagy utóbb bekebelezte az alvilág, ugyanis ők alapozták meg a magyar maffia erejét.

Az Old Firenze ismert bűnfészek volt