Rekordot döntött a BKV-járművek idegen hibás baleseteinek száma, minden korábbinál több autó, kerékpáros és gyalogos okozott bajt.

1416 olyan közlekedési baleset volt tavaly Budapesten, amikor úgy sérül meg BKV-jármű, hogy nem annak sofőrje a hibás, hanem a személyautósok, kerékpárosok, gyalogosok Ez negatív csúcs. A 2018-as ámokfutás idén is folytatódik a legfrissebb adatok szerint, amelyeket a Vezess kért ki a közlekedési vállalattól – az első félévben 691 ilyen baleset történt.

Az anyagi kár 2017-ben 215 millió, tavaly 200 millió forint volt, az idén arányaiban kisebb az okozott kár: 65 millió forint.

Érdekesség, hogy miközben a balesetek száma rekordszinten van, az utasok sérülését okozó esetek száma csökkent: a csúcs 2013-ban volt, 137 személyi sérüléses baleset a 1383-ból, tavaly viszont a 1416 baleset közül csak 61 volt olyan, amelyben megsérült valaki az utasok közül. Ez 2010 óta a legalacsonyabb adat, az idén már rosszabb a helyzet, június végéig 61 személyi sérüléses BKV-baleset történt.

A buszokat és villamosokat érintő idegen hibás közlekedési baleseteknek több mint a 90 százalékát a személyautósok okozzák. A leggyakoribb okok:

  • az autóbusz követési távolságának leredukálása hirtelen sávváltásokkal, szabálytalan elévágásokkal,
  • elsőbbség megadásának hiánya,
  • szándékos betartás.

Külön sérelmezik még a buszsofőrök, hogy nagyon kevés autós engedi ki őket a megállókból.

A 2010 óta bekövetkezett 12 589 esetből 582 írható a gyalogosok számlájára. Ez 4,6 százalék, a BKV szerint legnagyobbrészt a villamosokkal kerülnek konfliktusba a gyalogosok, kevesebbszer a buszokkal, trolikkal.

A villamosoknál a leggyakoribb baleseti okok:

  • a gyalogos tilos jelzésen való áthaladása (35 százalék)
  • hirtelen lelépése a jármű elé (19 százalék)

A buszoknál és a troliknál a két fő baleseti ok:

  • a gyalogos hirtelen lelépése a jármű elé (29 százalék)
  • a tilos jelzésen való áthaladás (22 százalék)

A kerékpárosok 9,5 év alatt 95 esetben voltak felelősségre vonhatók (0,75 százalék) a BKV-járművek baleseteiért. A buszoknál és a troliknál a fő baleseti okok:

  • az elsőbbség meg nem adása (26 százalék)
  • figyelmetlen kerékpározás (26 százalék)
  • szabálytalan sávváltás (10 százalék)

A villamosoknál a leggyakoribb baleseti okok:

  • tiloson való áthaladás (47 százalék)
  • elsőbbség meg nem adása (24 százalék)
  • figyelmetlen kerékpározás (15 százalék)
Nyitókép: MTI/Mihádák Zoltán
infostart

Előző55 ezer 114-en kérik a választók bizalmát – október 13. a számok tükrében
KövetkezőÍgy úszkált a Temzében Londonnál egy bálna – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza