Korábban a Demokratikus Koalíció (DK) azt ígérte, kivizsgálja Gyucsányné korrupt, brüsszeli asszisztensének ügyét.
Ez azonban nem történt meg, a politikus európai parlamenti oldalán található információk szerint ugyanis Jose Alberto Alves Pereira minden gond nélkül kihúzta a szerződésben foglalt két hónapot. Erősen kérdéses azonban, hogy 60 nap alatt milyen szakmai munkát lehet elvégezni uniós tisztviselőként. Nyilvánvalóan semmilyet, ami azt jelenti, hogy nem is erről szólt a történet: a portugál férfira indokolatlanul szórták el az európai adófizetők pénzét. Ahogy azt már megírtuk, az egész mögött egy nyugdíjcsalás sejlik fel: a korrupcióba belebukott Jose Alberto Alves Pereirának egyszerűen szüksége volt még néhány hét uniós munkaviszonyra a maximális nyugdíjhoz. A kérdés továbbra is megválaszolatlan: mit kapott Gyurcsányné azért, hogy menedéket nyújtott egy köztörvényes bűnökkel gyanúsított tisztviselőnek?
„Köszönjük, hogy az Origo felhívta a figyelmünket arra, hogy Jose Alberto Alves Pereira ellen korrupció gyanúja miatt eljárás folyik. Mi ezt nem ismertük. Az Origo tájékoztatását követően a szükséges jogi lépéseket megtesszük annak ellenére, hogy a szóban forgó munkatárs határozott idejű munkaszerződése szeptember 2-án lejár.” – így reagált a Demokratikus Koalíció sajtóosztálya arra a cikkünkre, amelyben megírtuk, hogy Gyurcsányné egy korrupt brüsszeli bürokratát foglalkoztat brüsszeli csapatában.
Továbbgyűrűzik Gyurcsányné brüsszeli botránya
Mint ismert, Jose Alberto Alves Pereiraval, a portugál Szocialista Párt (PS) európai parlamenti küldöttségének volt tanácsadójával szemben az a rendkívül súlyos vád merült fel, hogy az előző európai parlamenti ciklusban a szocialista pénzügyi maffia táskahordozójaként komoly pénzeket vágott zsebre jogszabályellenesen. Mivel a botrányt még a májusi uniós választást megelőzően robbantotta ki a portugál média, így Gyurcsányné minden bizonnyal tisztában volt Alves Pereira múltjával, amikor maga mellé vette akkreditált asszisztensnek. Bár a DK tagadta, hogy politikusuknak tudomása volt erről, két fontos dolgot ki lehetett hámozni közleményükből:
- megígérték, hogy megteszik a „szükséges jogi lépéseket” a helyzet tisztázása érdekében,
- ismertették, hogy a portugál férfi határozott idejű munkaszerződése szeptember 2-án lejár.
A helyzet azóta annyiban változott, hogy a megadott határidő napján eltűnt Alves Pereira neve Gyurcsányé EP-képviselői oldaláról, ami azt jelenti, már nem tagja a DK-s politikus csapatának.
Ebből pedig nem más következik, minthogy
a DK nem tett komolyan vehető lépéseket az ügy kivizsgálására,
hiszen a korrupt portugál politikus minden gond nélkül kitöltötte a szerződésben meghatározott idejét. Ugyanis sem a sajtóban, sem a párt felületein nem jelent meg azzal kapcsolatos tájékoztatás a Gyurcsány-párt részéről, hogy Alves Pereira durva korrupciós ügye kapcsán megtették volna a korábban ígért „szükséges jogi lépéseket.” Nemcsak ez az egyetlen probléma a súlyos botránnyal kapcsolatban: utólag már jól látszik, hogy a DK napra pontosan két hónapra szerződtette a volt portugál tanácsadót, hiszen az Európai Parlament július 2-án alakult meg. Ez pedig
megerősíti azt a korábbi információt, miszerint Gyucsányné azért fogadta be a bukott tanácsadót, hogy megfelelő nyugdíjban részesülhessen visszavonulása után.
Az is kérdés, hogy 60 nap alatt milyen szakmai munkát lehet elvégezni uniós tisztviselőként. Korábban a V4NA nemzetközi hírügynökség írt arról, hogy az Európa Tanács vonatkozó rendelete (723/2004/EK) csak a 2009-es EP-ciklus kezdetétől biztosítja az uniós parlamenti alkalmazottak számára a 10 év szolgálat után járó uniós nyugdíjat, amire az 1999 óta Brüsszelben tevékenykedő Pereira csak akkor lenne jogosult, ha a mostani ciklus elején is folytatódik a szolgálata. Mivel az uniós szabályozás lehetővé teszi, hogy az EP-képviselők maguk mellé vegyenek „szerződéses alkalmazottakat” egy-három hónapnyi időtartamra, így Pereira eltűnésével bebizonyosodott, hogy valóban erre ment ki a játék.
Márcsak az a kérdés, Dobrev mit kért cserébe a nehezen védhető lépésért.
Vannak még súlyos kérdések
A Fidesz piszkos alkut sejt a háttérben, Böröcz László a párt országgyűlési képviselője erről beszélt egy korábbi televíziós adásban. „Az igazi kérdés az, hogy miért alkalmaznak egy ilyen hátterű korrupt politikust, tanácsadót” – tette fel a kérdést Böröcz, aki ezt követően megpróbálta megfejteni, mivel vették rá Gyurcsánynét, hogy foglalkoztassa a portugál férfit.
Felmerül a kérdés, hogy ez volt-e a deal, hogy ő alelnök lehessen a szocialista frakcióban vagy ez volt a deal, hogy a fideszes képviselőket nem szavazták meg a bizottságokba.
A politikus akkor úgy látta, Gyurcsányék úgy kerülhettek a képbe, hogy a portugál szocialisták már nem akarták foglalkoztatni Alves Pereirát, hiszen kellemetlenné vált számukra a személye. „Gyurcsányné asszisztensének szeptember 2-án jár le a szerződése, amivel éppen meglesz a 10 éves szolgálati jogviszonya” – emlékeztetett Böröcz, hozzátéve, hogy ebben az esetben vaskos nyugdíj fog érkezni a bankszámlájára.
Brüsszelben közismerten tombol a korrupció, erről már több cikkben is beszámoltunk. Még így is egészen meghökkentő lenne, ha egy ennyire nyilvánvaló korrupciós ügy következmények nélkül maradna.