Vallási üldöztetés túlélő embereket fogadott a Fehér Házban Donald Trump amerikai elnök. Köztük volt Nadia Murad Nobel-békedíjas emberi jogi aktivista.
A nő hosszan beszélt szülőföldjének, és a kisebbségének, a jazidiknek a problémájáról az elnöknek.
Mikor Murad azt mondta, hogy megölték az anyját és hat fivérét Trump visszakérdezett: és hol vannak most? Majd az aktivista rövid ismertetője után az elnök megkérdezte, hogy miért kapott Nobel-díjat.
A nőt kicsit váratlanul érhette a kérdés, mert kisebb szünet után szólalt csak meg. Azt emelte ki, hogy a vele történtek ellenére sem adta fel, és hogy sokat tett azért, hogy a világ tudjon arról, mi történik Irakban, milyen szörnyűségeket követtek el a dzsihadisták.
Murad azt mondta, hogy a térségben már nem a terrorszervezet miatt vannak veszélyben a jazidik, hanem az iraki és a kurd erők közti konfliktus miatt, harcolnak, hogy kié legyen a terület. Trump egyszer visszakérdez, hogy ha az ISIS már nincs ott, akkor a kurdok és kik között van konfliktus. Majd kicsit később azt mondja, „igen, jól ismerem azt a térséget”.
2018-ban megosztva ítélték Muradnak Nobel-békedíjat. Mellette Denis Mukwege kongói nőgyógyászt díjazták, aki hősies küzdelmet folytat a háborúkban megerőszakolt nők és kislányok gyógyításáért.
Nadia Murad emberi jogi aktivista, aki a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet tagjai által megerőszakolt nők jogaiért küzd, maga is áldozata volt a dzsihadistáknak, 21 éves korában elrabolták, és szexrabszolgaként tartották fogva. Sikerült megszöknie és Európába menekülnie.
euronews