Ez az ország egyetlen román ortodox műemléki temploma. 1802-1812 között épült késő copfstílusban. Nagyméretű, héttengelyes, négyszintes ikonosztázának építménye gazdag kora klasszicista munka.
Tornya 1854-re készült el, 1996-ban kapott új rézborítást 2,2 tonna rézlemez felhasználásával. A templom oldalhomlokzatán bélletes ív-pillérsor fut végig. A szép felépítményű ikonosztázion festményei már kevésbé jól sikerült munkák, ezeket Arsa Theodorovits (1768?-1826) szerb ikonfestő festette 1824-ben.
Az ikonosztáz alsó sorának négy képe Máriát, Krisztust, Szent Jánost és Szent Miklóst ábrázolja. A középső sorban bibliai jeleneteket, a felső sorban a 12 apostolt láthatjuk. A mennyezeti freskó 1928-ban készült.
Ikonosztáz, ikonosztázion
A görögkeleti (ortodox) és a görög katolikus templomokban az épület keleti végében lévő szentélyt a hajótól (a laikus hívek tartózkodási helyétől) elválasztó, ajtókkal ellátott, ikonokkal (jellegzetesen keleti képekkel) díszített képfal.
A mennyezetig érő ikonosztázon meghatározott rendben találhatók a bibliai jeleneteket, a szentek és Szűz Mária életét bemutató képek. A ikonosztáz középső, kétszárnyú kapuja a királyi ajtó, ezt csak istentisztelet közben tárják ki, de csak a pap és a diakónus mehet be rajta, megszabott szertartási ruhában, a szertartás meghatározott időpontjában. Világi öltözetben és szertartáson kívül csak a püspök léphet be a szentélybe. A két szélső, diakónus ajtón közlekednek a papnak segédkező személyek.
Cím: Gyula Szent Miklós park 2.
Tel: +36 (66) 361-281
E-mail: [email protected]
Web: www.gyula.hu