Jövő hétfőn kezdődik a Kodály Fesztivál Kecskeméten. Két hét alatt tíz hangverseny és két kiállítás várja az érdeklődőket. A gyerekekre is gondoltak a szervezők, Jancsi és Juliska meséjét tizenöt hangszerre hangolva láthatják-hallgathatják.
Július második fele régóta a komolyzenéé Kecskeméten. Mint azt dr. Kéri Laura, a Kodály Intézet igazgatóhelyettese, egyben a július 20-31. közötti Kodály Fesztivál szakmai szervezője elmondta: az állandó programok mellett mindig törekszenek az újdonságokra. Az alapvető cél, hogy Kodály Zoltán zeneszerzői munkásságát minél részletesebben és mélyebben megismertessék a szemináriumra érkező külföldi zenetanárokkal, emellett nagy hangsúlyt helyeznek a fiatal, tehetséges magyar muzsikusok bemutatására, a sokszínűség jegyében pedig törekszenek arra, hogy más művészeti ágak, így a tánc, a festészet és a fotóművészet is megjelenjen a fesztiválon.
– Kodály pedagógiai öröksége mindannyiunkat kötelez arra, hogy akár zenepedagógusként, akár előadóművészként, akár egyszerű zenekedvelőként ne csak megőrizzük, hanem továbbvigyük azt a kincset, amely nemzeti múltunk zenei hagyományaiként ránk maradt – hangsúlyozta Hörcsök Imre, a közgyűlés értékmegőrzési bizottságának és a Kodály Örökség Munkacsoportnak az elnöke.
Idén is törekedtek újdonságokra a Kodály Fesztivál szervezésekor – mondta el Kéri Laura, a Kodály Intézet igazgatóhelyettese
Mint a fesztivál sajtótájékoztatóján kiderült, két hét alatt tíz hangverseny és két kiállítás várja az érdeklődőket. A nyitókoncertet a felújított kulturális központban, a Hírös Agórában tartják, a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar előadásában Bartók és Kodály művek csendülnek fel a Kodály Iskola mára világhírnevet szerzett volt növendékei, Pusker Ágnes és Pusker Júlia közreműködésével. A további helyszínek között megtalálható a református újkollégium, a Kodály Intézet, az evangélikus és a református templom is.
A fesztivál külföldi vendége lesz Victoria Massey Írországból, aki először lép magyar közönség elé ária és dalestjén. Szintén külföldi szólisták lesznek a vendégei a szonáta estnek, mégpedig az Angliából érkezett Eleanor Meynell és az izraeli születésű Ofer Falk. Koncertet ad Szabó Ildikó csellóművész is, akinek Lajkó István zongoraművész lesz a partnere. A fesztiválon soha nem maradhat ki a műsorból egy kiváló kórus hangversenye. Ebben az évben Az Új Liszt Ferenc Kamarakórus koncertjét hallgathatják meg az érdeklődők. Igazi kuriózum lesz Csík János és barátai, azaz az Eszencia Zenekar koncertje az Agórában, amikor is a klasszikus zene, a magyar népzene és a magyar jazz világa fog keveredni. Utána a Szeredás együttes táncházába várják a közönséget.
Zenepedagógusok a világ minden tájáról
Kecskemét 1970-ben adott otthont az első Kodály Szemináriumnak. A Kodály Intézet 1975-ös megnyitása után folytatta a későbbi nyári kurzusok szervezését. Idén immár a huszonnyolcadik szeminárium lesz soron, a világ 36 országából körülbelül 150 zenepedagógus érkezik azzal a céllal, hogy megismerkedhessenek Kodály zenei nevelési koncepciójának elméleti és gyakorlati kérdéseivel. A résztvevők meghallgatják a fesztivál koncertjeit, és az egyik hangversenyen fel is lépnek majd.
Gondolnak a gyerekekre is
A szervezők szeretnék, ha a gyerekek minél előbb megismerkednének a komolyzene világával, erre kitűnő lehetőséget ad a Bonbon Quintet előadása. Jancsi és Juliska meséjét öt nagyszerű muzsikusra és tizenöt hangszerre hangolva idézik meg a Szórakaténusz Játékmúzeum udvarán. A tánc is szerepet kap a rendezvénysorozaton: a záró programra Pozsonyból érkezik az Ifjú Szívek Táncszínház. A főtéri nagyszínpadon látható Felföldi levelek című műsoruk Bartók Béla és Kodály Zoltán népzenei gyűjtését felhasználva készült, a magyar, szlovák, cigány, zsidó zenék és táncok hűen tükrözik a Kárpát-medence etnikai sokszínűségét. A fesztivál újdonsága a beharangozó térzenék, melyek a koncertek előtt a Főtér új rendezvényhelyszínén, a Lordok Háza melletti Tér a térben csendülnek fel. A Kodály Iskola fiatal, ígéretes tehetségei, valamint művésztanáraik segítik a közönséget abban, hogy ráhangolódjanak az esti koncertekre.
Forrás: baon;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu